ВОНРЕДНА РЕАКЦИЈА: Македонски граѓани, се отвори патот за одбрана

На денешната пресконференција, копреседателот на македонско – бугарската историска комисија Драги Ѓеоргиев ни ги презентираше компромисите со Бугарите за македонската античка и средновековна историја, на што поголем дел од нацијата […]

ПОЕНТА НА ДЕНОТ со конечно ДОБРИ вести од Бугарија

ПОЕНТА НА ДЕНОТ Соседна Бугарија започна јавна дебата за промена на националниот празник, преку кој се отсликува државната идеологија. Ако за Македонија тоа е ИЛИНДЕН, за Бугарија тоа е 03-ти […]

ПОЕНТА НА ДЕНОТ со Оливер бугарот на Виктор пријателот на „МАЌЕДОЊА“

ПОЕНТА НА ДЕНОТ „Патриоти“, па нели комесарот Оливер Вархеј е најблискиот човек на Виктор Орбан, а истиот тој Орбан нели најдобриот пријател на „МАЌЕДОЊА“ во ЕУ? Од каде сега Орбан […]

БОГОЈЕСКИ ПРАШУВА што имаат Бугарите со Св. Кирил и Методиј

Во очи Денот на Светите браќа Кирил и Методиј, се отворија низа прашања со легитимитетот на Бугарите да ги присвојуваат или чествуваат овие Свети личности. Јавноста не покажува високи познавања, […]

(Видео) ЉУБЧО ВОЈВОДА ја погреши терапијата, тресна што ЗАЕВ се пазарел со Бугарија

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски, кој деновиве беше спречен во обидот да одржи предавање во Софија, гостуваше во онлајн емисија со бугарскиот новинар Асен Генов. Притоа, Љубчо Војвода налутен за бркањето […]

Притисок врз Бугарија од меѓународната заедница за решавање на спорот?

Предлогот европските историчари да се вклучат во бугарско-македонската историска комисија беше проследен со различни реакции од двете земји. На овој предлог коментираше бугарскиот претседател Румен Радев дека нема потреба од […]