БУЈАР го уби ДИМИТРОВ, (документи) еве што потпишал за ИЛИНДЕН со Захариева

Актуелниот министер за надворешни работи Бујар Османи го уби поранешниот министер Никола Димитров во објава на ФБ. До тој степен го посрамоти, што веројатно Димитров треба да се сокрие и […]

НЕ Е ТОЧНО дека САМУИЛ бил шитнат на Бугарија

Повторно, како и секогаш кога политичките односи меѓу Северна Македонија и Бугарија се влошуваат или се наоѓаат пред голем предизвик да се надминат анахроните и апсурдни барања на официјална Софија, […]

ДИМИТРОВ во војна со ТАЧЕ, личел на Бугарин

Поранешниот вицепремиер за европски прашања и бившиот шеф на дипломатијата, Никола Димитров, преку социјалните мрежи ја критикуваше изјавата на премиерот Димитар Ковачевски во која вели дека сите земји-членки на ЕУ […]

ТАЧЕ ОБЈАВИ КАПИТУЛАЦИЈА, Бугарија задоволно се смешка

ЕУ ги одобрува уцените со историјата од Бугарија! Вака премиерот Димитар Ковачевски ја опиша состојбата со процесот на евроинтеграции на Македонија. Нашата европска интеграција е заложник на Бугарија и на […]

(Видео) ЉУБЧО ВОЈВОДА ја погреши терапијата, тресна што ЗАЕВ се пазарел со Бугарија

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски, кој деновиве беше спречен во обидот да одржи предавање во Софија, гостуваше во онлајн емисија со бугарскиот новинар Асен Генов. Притоа, Љубчо Војвода налутен за бркањето […]

БЕЛЕЖНИК: На денешен ден…

1135.- Роден е еврејскиот филозоф, лекар, математичар и астроном Мојсej бен Мајмон, познат како Мојсej Мајмонид, следбеник на Аристотел. Тој е најголем еврејски филозоф во средниот век. Во филозофското дело „Водич […]

ЦАР САМУИЛ станува Бугарин, Гоце Делчев уште се пишмани

Мешовитата комисија за историски и образовни прашања ќе се состане в четврток и петок, а на дневен ред се забелешките дадени од бугарската страна за средовековниот период за нашите учебници […]

ЛУДИЛО: Макрон за Путин, човекот е забеган

Рускиот претседател Владимир Путин помина голем дел од неговите маратонски разговори со Емануел Макрон за кризата во Украина, кажувајќи поплаки кои датираат од крајот на Студената војна, рекоа два извори […]

РУСКИОТ претставник во МК-БГ Комисија е разочаран

Во бугарскиот дел од Мешовитата историска комисија со Македонија нема промени, остануваат сите претставници на Русија во нејзин состав. Копретседателот на Комисијата од бугарска страна, Ангел Димитров за БНТ изјави […]

МИЛЧИН за Бујарче: Забега министерчево!

Владимир Милчин, долгогодишниот директор на Фондацијата Отворено Општество Македонија и режисер, го критикува министерот за надворешни работи Бујар Османи за неговиот повик до историчарите да не се мешаат во политичките […]