Опасниот „Делта“ сој не ги плаши властите …

По денешниот утрински состанок на членовите на Комисијата за заразни болести ,Македонија останува без засилени рестриктивни мерки . Делта-мутацијата полека го вклучува алармот насекаде низ светот, но епидемиолошка состојба кај […]

Полициски час за делта сој? Филипче најавува нови мерки!

Имунизацијата во државата против Ковид-19 се одвива непречено, тврдат надлежните и најавуваат дека до следниот петок ќе бидат вакцинирани половина милион граѓани. Од денеска активна е и веб-страницата за ревакцинација […]

Дали ќе се воведува задолжителен тест за влез во Македонија ?

Комисијата за заразни болести на следниот состанок ќе разговара за опасноста од делта сојот и заштита на границите со евентуално воведување тестови. Министерот за здравство Венко Филипче вели дека сегашните […]