ПРВ ЧЕКОР за чист воздух во СКОПЈЕ и другите градови

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТА – 27 ФЕВРУАРИ 2023 ГОДИНА МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ СО ПРВ ЧЕКОР ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ Со оглед на значителната енергетска криза, чија санација има сериозен ефект врз животната средина и […]

Американските производители на нафта заработија повеќе од 200 милијарди долари од конфликтот во Украина

Американските производители на нафта заработиле повеќе од 200 милијарди долари профит од избувнувањето на војната во Украина, според „Фајненшл тајмс“. Според авторот на написот, тие заработуваат од периодиот на геополитички […]

ПАНИКА ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА – Имаат гас само за 9 дена! Прекините на струја се неизбежни!

На Велика Британија и останува гас само за уште девет дена, предупредија челниците на Бритиш Гас, која е во сопственост на мултинационалната компанија Сентрика, а пренесуваат британските медиуми. По увидот […]

КИНЕЗИТЕ ПРЕДИЗВИКАА СТРАВ ВО ЕУ! Го запираат извозот на гас, Европа се подготвува за тешка зима!

Стравот од зимски дефицит го принуди Пекинг да го прекине извозот на гас, пишуваат медиумите. Кина им порача на своите државни увозници на гас да престанат со препродажба на течен […]

Вучиќ ШОКИРАН од одлуката на ЕУ да не увезува гас од Русија, ја обвинува Хрватска за блокадата

Земјите од Европската унија гласаа за осмиот пакет санкции против Русија, кои вклучуваат ограничување на цените на рускиот гас што го извезуваат трети земји. По усвојувањето на оваа одлука, Србија […]

Бидете подготвени за НАЈЛОШОТО СЦЕНАРИО, предупреди Фон дер Лајен!

Европа брзо ја намалува зависноста од рускиот гас поради стравувањата дека испораките ќе бидат запрени како одмазда за санкциите, изјави во интервју за ДПА, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и ги […]

МОЌТА на Русија ПРОПАЃА, тоа ми се ДОПАЃА, коментираат аналитичарите

„Газпром“ во изминатите четири месеци го намали производството на гас за 2,5 отсто во споредба со истиот период минатата година, на 175,4 милијарди кубни метри, според прелиминарните податоци. Од почетокот […]