СЕ СЛУЧИ НАЈЛОШОТО, поделба во редовите на Украинците, Зеленски и Кличко

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, изјави дека нема намера да се расправа, како одговор на критиките упатени од претседателот на државата, Володимир Зеленски, дека не е направено доволно за да […]

РУСИЈА свитка опавчето, моли за ПРЕГОВОРИ

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Москва останува „отворена за разговори“ со Киев за тековната руска инвазија врз Украина, нагласувајќи дека „целите на специјалната воена операција“ на истокот на […]

БАЈДЕН И ПУТИН се договорија, на ЗЕЛЕНСКИ уште не му кажале

Претседателот на САД, Џо Бајден, им кажал на сојузниците дека ракетата што уби две лица во Полска е на украинската противвоздушна одбрана,  објави Ројтерс, повикувајќи се на неидентификуван извор од […]

ЕДНА слика наместо ИЛЈАДА зборови

Една слика наместо илјада зборови. Станува збор за 7-годишната Јулијана, која се крие во засолниште заедно со нејзината мајка, додека руската артилерија продолжува со гранатирање на нивното село. Тоа е […]

Што предвидува прочуениот руски астролог Глоба за 2023: За војната, за инфлацијата, за новите болести…

Благодарение на професионалната астрологија, човештвото има способност да ја предвиди веројатноста за одредени значајни идни настани. Многумина сега ги интересира точниот хороскоп за 2023 година, особено кога е во прашање […]

Кси Џинпинг му објави на светот дека Кина се подготвува за војна

Кинескиот претседател Кси Џинпинг се обрати на јавноста и рече дека Кина ќе се фокусира на подготовките за војна, бидејќи безбедноста на земјата е сè понестабилна и неизвесна. Како што […]

МОБИЛИЗАЦИЈАТА во Русија работи со полна пареа! Путин откри бројка која предизвикува страв

Бројот на Русите мобилизирани за учество во специјална воена операција во Украина достигна 318.000 благодарение на посветеноста на доброволците. Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека бројот на мобилизирани Руси за […]

ПУТИН ги ослободи „нацистите“, падна во вода АЛИБИТО за денацификација

Путин започна воена операција за окупација на Украина со приказната за „денацификација“ од нацистички воени параформации, како што е баталјонот Азов, кој во меѓу време веќе беше дел од регуларната […]

Путин му испрати важна порака на Зеленски: „Драг мој брате…“

Претседателот на Гвинеја-Бисао, Умаро Мохтар Сисоко Ембало изјави дека рускиот претседател Владимир Путин побарал од него да достави порака до Зеленски за важноста на директниот дијалог меѓу Москва и Киев. Ембало […]

Маск и светскиот шахист Гари Каспаров „се степаа“ на Твитер за ставови за Украина: „Немам ни куќа ни замок, кретену!“

Најбогатиот човек на светот Илон Маск го нарече идиот поранешниот светски шампион во шах Гари Каспаров поради неговиот став кон Украина. – Зошто луѓето кои седат во удобноста на своите […]