(Видео во живо): Таче, Рама и Вучиќ со заедничка изјава, отфрлен францускиот предлог

Во моментов во живо се одвива заедничката изјава во Брисел на српскиот претседател Александар Вучиќ, Димитар Ковачевски и Еди Рама. Ковачевски истакна дека 21 година чекаме за преговори со ЕУ, […]

ГАРГАМЕЛ повторно тресе зелени, ПОЖАРОТ на Ламбе го збунил

Поранешниот премиер и некогашен несреќен специјален претставник во спорот со Бугарија, Владо Бучковски – Гарги, во разговор за бугарски ЕВРОЊУЗ ги коментираше актуелните случувања меѓу двете земји, со акцент на […]

БУГАРИЈА БАРА ГАРАНЦИИ, сопругата да не го тепа оној од клубот Ванчо Михајлов

Од Скопје очекуваме конкретни акции и гаранции за трајно и неповратно спроведување на Договорот од 2017 година, како и гарантирање на правата на граѓаните на Република  Македонија со бугарска самосвест. […]

ГРАЃАНИТЕ на ЕУ бараат укинување на правото на ВЕТО на Бугарија

Граѓаните на Европската унија би сакале блокот од 27 нации да стане поправеден, да покаже поголема солидарност, да ја води борбата против климатските промени и да носи побрзи одлуки, дури […]

(Видео) ЉУБЧО ВОЈВОДА ја погреши терапијата, тресна што ЗАЕВ се пазарел со Бугарија

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски, кој деновиве беше спречен во обидот да одржи предавање во Софија, гостуваше во онлајн емисија со бугарскиот новинар Асен Генов. Притоа, Љубчо Војвода налутен за бркањето […]

СКАНДАЛ ЕУ ќе го одобри бугарското вето за Македонија

Европскиот парламент наскоро ќе гласа за Резолуцијата за Извештајот на Eвропската комисија за  Македонија за 2021 година. Како и претходните резолуции, повторно препорачува официјален почеток на пристапните преговори со Македонија […]

РАДЕВ од БЕРЛИН повика ЕУ ДА ГИ УНИШТИ Македонците

Бугарскиот претседател Румен Радев од Берлин уште еднаш сигнализираше дека нема намера да отстапи од ветото за Македонија во ЕУ. По средбите со германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер и канцеларот Олаф […]

ДУИ ПРИТИСКА врз Таче да ги прифати БУГАРСКИТЕ БАРАЊА

Ќе има предвремени парламентарни избори доколу во јуни нема почеток на преговорите за членство во Европската Унија, информира извор близок до Демократската унија за интеграција (ДУИ), што се толкува како […]

ЕВРО ЗОНА: Хрватска влезе, Бугарија „јок“ поради Македонија

Хрватските пратеници денеска го одобрија законот со кој се отвора патот за воведување на еврото следната година. Со тоа официјална валута на Хрватска станува еврото, а куната заминува во историјата. […]