Силјановска-Давкова за Пендаровски: Барем дваесетина пати требаше да посегне по ВЕТОТО кога се носеа ЛОШИТЕ ЗАКОНИ

„Претседателот воопшто не е невин. Барем дваесетина пати требаше да посегне по ветото кога се носеа лошите закони. Тој, скромно, двапати тоа го стори, а вториот пат не по сопствена […]

СТАВ Богојески: Три причини ја спречија ЕУ да се прошири на Балкан

Одлуката на Европскиот Совет да не започне пристапни преговори во Македонија и Албанија во 2024 година има свои причини, но и последици, изјавува Петар Богојески, лидер на партијата Македонски Концепт. […]

БУГАРИЈА ќе чека, НОВО ВЕТО од уште една земја од ЕУ

Австрискиот канцелар Карл Нехамер порача дека Виена е против пристапувањето на Бугарија и Романија во Шенген зоната. И покрај заканите на Радев и неговата техничка влада во Бугарија, дека ќе […]

БУГАРИТЕ две червени ги заменија со 50 евра, тврди ХОЛАНДИЈА

Ќе бараме од нашите партнери во Холандија докази дека бугарската граница со Турција може да се помине „со банкнота од 50 евра“, напиша на Твитер главниот бугарски обвинител Иван Гешев. […]

ВЕТО ЗА БУГАРИЈА, за влез во шенген зоната од ХОЛАНДИЈА

Следната недела Холандија ќе се согласи Романија и Хрватска да се приклучат на Шенген зоната, но ќе го блокира приемот на Бугарија, објави холандската радиодифузна корпорација. Холандската влада на денешната […]

БУГАРСКАТА наезда не престанува, планирале ново ВЕТО

Јотова, како што јави БНР, при средба со хрватскиот претседател информирала за резервираноста на Бугарија да даде зелено светло за почеток на преговорите на Република Македонија за членство во Европската […]

СРБИЈА или „ГЛАВАТА“, изборот на ВУЧИЌ под мечот на Путин

ЕУ притиска за санкции, Путин притиска за главата на Вучиќ. Ако прифати опција да ја заштити Србија и воведе санкции за Русија, Вучиќ ќе ја изгуби главата, смета Ненад Чанак, […]

ЕУ ОДЛУЧИ за Србија, сега Вучко нема сон да го фати

Политичката група на социјалисти и демократи во Европскиот парламент предложи да се прифати нивниот амандман во извештајот на ЕП за проширувањето на Унијата, во кој се наведува дека Србија може […]

ОПАСНО: Бугарска ЗАРАЗА низ ЕУ, проширена во Хрватска и Србија

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ учествуваше денес на свеченост на давање заклетва на кадети на Воената школа во Загреб, по што даде изјава за медиумите. Тој, меѓу другото, беше прашан за […]