ВЕЛИГДЕНСКИ честитки од Богојески до Архиепископ Стефан и верниците

Нека овогодинешниот Велигден биде почетна точка на оптимизам и надеж за подобра Македонија, посилна татковина, со повеќе социјална сплотеност, пред се со грижа за нашите најслаби сонародници. Свои на Своето […]

Велигденски честитки од Богојески и МК до Егзархот Киро Стојанов и верниците

Претседателот на политичката партија Македонски Концепт, Петар Богојески со отворено писмото до д-р Киро Стојанов, бискуп скопски и апостолски егзарх во Македонија, во кое испрати честитки до сите верници кои […]

АРХИЕПИСКОП СТЕФАН: Се обидуваат да ги избришат ПРАВОСЛАВНИТЕ Македонци од Македонија

Фалсификуваниот Попис 2021 година со кој на најскандалозен начин се избришани православните Македонци, наиде на жестоки реакции и од страна на МПЦ – ОА. Црквата реагираше и по објавата на […]

ВЕСТИ ЗА РАНОБУДНИ: Психолозите откриваат зошто Велигден е посебно важен за децата

Празниците се време на семејно обединување, а Велигден има посебна симболика поради радоста што ја носи… Прославувањето на Велигден во кругот на семејството е важно и драгоцено за децата, како […]

ВТОР ДЕН ВЕЛИГДЕН: Денеска одбележуваме радост по воскресението Христово

Денеска е Светол понеделник, втор ден Велигден, ден кога се расчу веста за воскреснувањето на Исус Христос. Со овој ден, започнува Светлата недела, односно неделата по Велигден, во која сите […]

ХРИСТОС ВОСКРСНА, честит Велигден од Македонски Концепт

Почитувани граѓани, во време невреме, кога нашиот народ е соочен со силни искушенија, доаѓа Божјата радост за Христовото Воскресение, светлина која дава надеж и сила да продолжиме напред, кон нов […]

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ, ВИСТИНА ВОСКРЕСЕ, ЧЕСТИТ ВЕЛИГДЕН

Почитувани Македонци, граѓани на Република Македонија, припадници на православната вера, дозволете тимот на МКДенес да ви го честита Велигден, да ви посака радост и благодет кај вас и вашите семејства! […]

ВАМПИРОТ од Кремељ вечерва уби тримесечно бебе во очи ВЕЛИГДЕН

Русија изврши ракетен напад врз јужниот пристанишен град Одеса, изјави шефот на кабинетот на украинскиот претседател Володимир Зеленски. – Меѓу загинатите има и тримесечно бебе, објави на Телеграм Андриј Јермак. […]

(Видео) ПУТИН се обеси на Велика Сабота и испрати честитка за Украина

Руското Министерство за одбрана во име на вампирот од Кремељ, антихристот Путин се пофали дека на најголемиот христијански празник Велигден, поточно на Велика Сабота, успеале со високопрецизни ракети од воздух […]

СРАМОТА: РУСИЈА одби да прогласи прекин на огнот за ВЕЛИГДЕН

Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа потврди дека Русија го одбила предлогот за прекин на огнот за време на велигденските празници, но додаде дека се уште има надеж за мир. „За […]