И СЕ СЛУЧИ НАРОД, илјадници граѓани ги погребаа француските лаги

Во текот на вчерашниот ден, на повик на целата јавност, пред Владата на Република Македонија се случи масовен граѓански протест против „француските лаги“ за иднината на Македонија. Без разлика на […]

СУШТИНСКО ОБРАЌАЊЕ на Богојески пред ПОВИКОТ за отпор и протести

Лидерот на Македонски Концепт, Петар Богојески на ТВ24 имаше клучно излагање во врска со „францускиот предлог“ за тргање на бугарското вето за Македонија. Тој во ова кратко излагање ги објасни […]

ЖИВКОВИСКАТА Генчовска: Нема нов француски предлог, БУГАРИЈА доби што сакаше

Лагите на македонската влада предводена од Ахмети, а службено од Таче, ги разоткри верната службеничка на живковизмот Теодора Генчовска, позната како шизофрен антимакедонист и досегашен МНР на Бугарија. Нема нов […]

ЃОРЃИ ИВАНОВ повикува на ОТПОР

Како поранешен претседател, кој 10 години беше сведок и силен противник на сите подли игри за разнебитувањето на Република Македонија, повикувам на отфрлање на францускиот предлог. Со вакво “решение” Република […]

ТАЧЕ ПОТВРДИ: Францускиот предлог ќе се гласа во СОБРАНИЕ

Премиерот Димитар Ковечевски – Таче потврди дека францускиот предлог е веќе во Македонија и тој ќе биде за кратко одобрен! Тој во неговата објава на Фејзбук напиша: „Денес до Владата […]

(Видео) ПЕНДАРОВСКИ ПОТВРДИ: Имаме подобрен модификуван француски предлог

Претседателот Стево Пендаровски денеска во изјава за ТВ Сител посочи дека модификуваниот француски предлог е далеку подобар од претходниот. „Можам само да ви кажам дека модификуваниот француски предлог е далеку […]

ВОНРЕДНО од БРИСЕЛ: Мишел потврди дека Македонија прифатила компромис

Го поздравувам решението на француското претседателство со ЕУ за договор што ќе го отвори патот за старт на пристапните преговори со Северна Македонија, објави попладнево на Твитер претседателот на Европскиот […]

ВОНРЕДНИ ВЕСТИ: МАКЕДОНИЈА го прифати „францускиот предлог“, тврди МАКРОН

Францускиот претседател од Мадрид изјави дека е најден компромис за спорот меѓу Скопје и Софија. Македонската влада соопшти дека примила предлог од Франција за надминување на блокадата. Македонија и Бугарија […]