САД: Џо Бајден со честитка по повод Денот на независноста на Македонија

Честитка од претседателот на САД, Џо Бајден, по повод Денот на независноста на Република Македонија! Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, по повод 8 Септември, Денот на независноста, упати […]

ВАЖНО: ЗAEВ на цpнa лиcтa на CAД?

Американскиот Стејт Депармент го објави новиот „2021 Investment Climate Statements: North Macedonia“, во кој детално се анализираат многу состојби во земјава. Помеѓу другото и криминалот и корупцијата, демократските капацитети на […]

Рикер и тури пепел на пропагандата на СДСМ

Вистината е како шило, врти, врти, на крај ќе излезе. Сите обиди на власта на Заев со целокупната пропаганда од хибридниот режим, да прикажат дека „листата на Бајден“ е наменета […]

ФОТО: Бајден клекна со почит пред Ривка Равиќ кога дозна дека е мајка на 12 деца

Бајден беше на прошталната средба на Ривлин .Бидејќи неговата посета на САД беше последна на функцијата претседател на државата, рече дека Ривка Равиќ (45), кој со години му е клучен […]

МНОГУ ВАЖНО: Рикер со шамар за Заев!

Помошник државниот секретар на САД за Европа и Евроазија Филип Рикер, пристигна во Македонија на отворањето на конференцијата „Патот до Преспа“, во рамки на првата Меѓународна конференција на Преспа форумот […]

Пристигнаа шамарите за Заев

Ефикасна акција на Американската амбасада во Скопје. Само неколку денови после Одлуката на претседателот на САД Бајден за воспоставување на систем за казнување на криминалот и антидемократските активности на Балканот, […]

Зошто Богојески кажува едно, Апасиев друго за Уредбата на Бајден

Македонија силно се вознемири од веста за донесување на специјална Уредба на американскиот претседател Бајден, со која се ставаат на црна листа сите вмешани во корупција или противници на американската […]

ОФИЦИЈАЛНО: Бајден забрани влез на лица кои работат против Договорот од Преспа!

Белата куќа објави Извршна наредба на претседателот Бајден за „Блокирање на имотот и забрана за влез во САД на одредени лица кои придонесуваат за дестабилизирачката состојба на Западен Балкан“, од […]