ТУРЦИЈА СЕ ПОВЛЕЧЕ од нови Ф35, останаа со старите Ф16

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека за американската администрација е прашање на „национален интерес и безбедност“ да ја снабдува Турција со застарени авиони Ф-16 и да обезбеди модернизација на […]

МАКРОН ПОТВРДИ воени авиони за Украина, РУСИЈА моли за мир

Снабдувањето на Украина со борбени авиони би било еден од најголемите чекори досега за западна поддршка, а Москва предупреди дека тоа ќе ескалира и ќе го продолжи конфликтот. Истата таа […]

(Видео) МАКЕДОНСКИТЕ АВИОНИ во акција против РУСИЈА, Путин бега!

На социјалните мрежи се појави снимка од воздушен напад врз Русија, во кој учествуваат македонските авиони Сухои, кои ги подаривме на Армијата на Украина. Македонските авиони, целосно репарирани и вооружени, […]

(Видеа) НОВ НУКЛЕАРЕН ЅВЕР од САД, нема конкуренција во свет

Американската компанија за воздухопловна и одбранбена технологија „Нортроп Груман“ го претстави својот нов авион Б-21 „Рајдер“, прв во новата флота на стелт нуклеарни бомбардери со долг дострел наменети пред се […]

(ФОТО) Најголемиот американски носач на авиони на нуклеарен погон пристигнува во Сплит! Погледнете како изгледа „чудовиштето“ од 6,2 милијарди долари

Следниот месец во сплитското пристаниште ќе влезе американскиот носач на авиони USS George H.W. Буш (CVN-77) на нуклеарен погон. Станува збор за еден од најголемите воени бродови во светот. Хрватската […]

Како Иран ги создаде моќните дронови кои ги користат Русите во Украина? Со КРАЖБА НА МОТОРИ низ светот!

Бандата Ротакс. Не бандата Ролекс, туку меѓународна банда специјализирана за кражба на уште поскапоцени предмети: моторите за иранските дронови што ги користеа Русите во бомбардирањето на Украина. Испитувањето на дронот […]

Се подготвува одмазда? Путин пушти „Бели лебеди“ и „Мечки“ на границата со Финска, најстрашните авиони на руската армијата

Рускиот претседател Владимир Путин нареди стратешките бомбардери да бидат преместени во воздухопловната база Олења на самата граница со Финска, која треба да стане членка на НАТО, пишува Дејли мејл. Според […]

БОГОЈЕСКИ: Не разбирам, што е смешново во ТЕНКОВИТЕ на АРМ

Македонија и подари тенкови и авиони на Украина, во знак на благодарност за нејзината солидарност со нашата Татковина во 2001 година. Тогаш Македонија ги наполни Касарните на АРМ и магацините […]

ЗЕЛЕНСКИ: Никогаш нема да и заборавиме на МАКЕДОНИЈА

Претседателот на Украина Владимир Зеленски искажа посебна благодарност кон Македонија! За првпат од почетокот на агресијата на Русија врз Украина, Киев добива помош од борбени авиони во странство, без разлика […]

БУГАРИЈА МОЛИ ЗА ПОМОШ кај САД, паника од руски закани

Бугарија е во паника по последните потези на Русија кон бугарските власти, особено фактот што остануваат без борбени авиони од САД, а часовите на летање на руските МИГови им поминуваат, […]