ПЕНДАРОСКИ „се изгуби“ од додворување на ДУИ – НАВРЕДИТЕ продолжуваат, сега кон РАЗЕДИНУВАЊЕ на МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА (МПЦ)

Според Пендаровски тројца владици од МПЦ се под руско влијание, АМА НЕМАЛ ДОКАЗИ ДЕКА СЕ РУСКИ ШПИОНИ Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа […]

ОСВЕТЕН манастирот Св. 40 Маченици на Смилковско езеро

Се освети манастирот Св. 40 Маченици изграден на Смилковското езеро во слава и сеќавање на Филип Славковски, Александар Наќевски, Цветанчо Ацковски, Кире Трпковски и Борче Стевковски кои пред 12 години […]

ОТВОРЕНО ПИСМО Богојески до Реис ул Улема за Рамазан Бајрам

Лидерот на партијата Македонски Концепт Петар Богојески испрати отворено писмо до поглаварот на Исламската верска заедница Реис ул Улема Шаќир Фетаи и го честиташе големиот муслимански празник Рамазан Бајрам. Почитуван […]

САМО Македонија и Албанија ПОСТОЕЛЕ за време на Исус ХРИСТОС

На почетокот на овој милениот, од раѓањето на Исус Христос навака, светот живеел во доминација на Римската Империја, која владеела од Британија до Арабија, од Мароко до Украина. Христијаните биле […]

ДЕДО НАУМ: МПЦ – ОА, Јустинијана Прва, се раководи само согласно својот Устав

Митрополитот Струмички, Дедо Наум во јавноста излезе со свое пост Велигденско послание, кое ќе предизвика очај и јад кај сите новопечени, душегрижници за иднината и името на нашата света Македонска […]

ВЕЛИГДЕНСКИ честитки од Богојески до Архиепископ Стефан и верниците

Нека овогодинешниот Велигден биде почетна точка на оптимизам и надеж за подобра Македонија, посилна татковина, со повеќе социјална сплотеност, пред се со грижа за нашите најслаби сонародници. Свои на Своето […]

БУГАРСКИТЕ ЛАГИ поразени од историската вистина за ОХРИДСКАТА АРХИЕПИСКОПИЈА

Правните аргументи за Охридската Архиепископија, со кои се потврдува нејзината поврзаност со Архиепископијата Јустинијана Прима, веќе ги објавивме. Следно е објава за темелот и создавањето на првата Црква во Македонија, […]

Велигденски честитки од Богојески и МК до Егзархот Киро Стојанов и верниците

Претседателот на политичката партија Македонски Концепт, Петар Богојески со отворено писмото до д-р Киро Стојанов, бискуп скопски и апостолски егзарх во Македонија, во кое испрати честитки до сите верници кои […]

ДЕНЕС одбележуваме ЛАЗАРОВА САБОТА

Денеска е Лазарова сабота, еден од поголемите христијански празници од пролетниот циклус. Лазарова сабота е променлив празник и секогаш се паѓа еден ден пред Цветници, кои се точно една недела […]

СКАНДАЛ: ЉУБЧО и КРАСИ со поддршка на „патриотската“ Декларација за МПЦ – ОА

Бугарските интереси и агентури во Македонија, во дирекна корелација со руските измеќари во земјава, започнаа акција за пречување на признавањето на македонскиот карактер на древната Охридска Архиепископија од страна на […]