ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ на ПУТИН – најблиските соработници МУ ВРТАТ ГРБ!

Uncategorized

СОРАБОТНИЦИТЕ НА ПУТИН СО ПРВИ КРИТИКИ ЗА МОБИЛИЗАЦИЈАТА

Велат, регрутирани се мажи кои не се квалификувани за војска, тоа е неприфатливо!

Лидерите на двата дома на рускиот парламент изразија загриженост поради низата поплаки за мобилизацијата, наредувајќи им на регионалните власти да ја стават ситуацијата под контрола и да се справат со „екцесите“ кои го поттикнаа гневот на јавноста.

Одлуката на претседателот Владимир Путин да нареди прва мобилизација на Русија по Втората светска војна, предизвика протести низ целата земја и бегство на мажи способни да служат, создавајќи метеж на границите и распродадени летови.

Голем број извештаи покажуваат дека оние кои немаат воено искуство се повикани во војна, што е спротивно на тврдењата на министерот за одбрана Сергеј Шојгу дека ќе бидат повикани само оние кои веќе служеле.

Двајца истакнати руски парламентарци, и двајцата блиски сојузници на Путин, експлицитно го изразија своето незадоволство од начинот на кој се спроведува мобилизацијата.

„Ваквите прекршоци се неприфатливи“

Валентина Матвиенко, претседателка на Горниот дом на парламентот, рече дека добила извештаи за регрутирани мажи кои не биле квалификувани за војска. „Ваквите бесови се апсолутно неприфатливи.

Мислам дека е сосема правилно што предизвикуваат силна реакција во јавноста“, напиша таа на апликацијата Телеграм.

Во директна порака до руските регионални гувернери, за кои таа тврди дека имаат „целосна одговорност“ за спроведувањето на мобилизацијата, Матвиенко им порача да „обезбедат спроведување на делумната мобилизација во целосна и апсолутно усогласеност со одредени критериуми, без никакви грешки“.

Вјачеслав Володин, претседателот на Долниот дом на парламентот, изрази загриженост во посебна објава. „Се поднесуваат жалби“, рече тој. „Ако се случи грешка, неопходно е да се поправи. Властите на сите нивоа мора да ги разберат своите одговорности“, додаде тој.

Официјални лица најавија дека треба да се мобилизираат до 300.000 луѓе, но аналитичарите и независните руски медиуми пишуваат дека реалната бројка е многу поголема, што Кремљ го отфрла.

Групите за човекови права тврдат дека на протестите против мобилизацијата биле уапсени повеќе од 2.000 луѓе, а во недела се планирани нови протести во Сибир и на Далечниот Исток.

Социјалните мрежи се преполни со видео снимки од центри за мобилизација каде се снимаат тепачки и изразување на незадоволство на воените регрути кон офицерите.