ВОНРЕДНО од БРИСЕЛ: Мишел потврди дека Македонија прифатила компромис

Европа

Го поздравувам решението на француското претседателство со ЕУ за договор што ќе го отвори патот за старт на пристапните преговори со Северна Македонија, објави попладнево на Твитер претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

– Решението се однесува на изразените загрижености. Најблиску сме од кога и да сме биле досега: Сега е време да се каже да, додава Мишел во твитот.

Ова значи дека Ковачевски иако во два наврати потенцираше дека не прифаќа француско решение, сепак свиткал опавчето и прифатил.