СКАНДАЛ: Спасовски издал МК пасош на терорист од ИСИС

Македонија

Се погласни се информациите дека во СДСМ постои сериозно крило на џихадисти, кои ја помагаат власта на Заев. На тоа реагираат низа политичари и граѓански активисти. Но последните информации се загрижувачки!

Турскиот новинар Абдула Бозкурт објавува сведоштво за транспорт на оружје за потребите на Ал Каеда во Сирија. Таа организација имаше задача да се воспостави исламистичка џамахирија во Сирија. Тие испораки ги организирал Седат Пекер, познат како шеф на турското подземје.

Седат Пекер кој ја снабдувал ИСИС со оружје, добил Македонски пасош во јануари 2021 година. Тоа го сторил под лажен идентитет како Џадин Амедовски.

Според информациите тој е особено близок до лоби во СДСМ и министерот Спасовски. Дури бил чуван од македонската полиција, иако Турција има потреница за тероризам за него. Тој бил на црната листа на Ердоган.

Се спомнува и вмешаност на премиерот Заев и блискост со тоа лице или со лица кои биле негова логистика во Македонија.

Дали премиерот Заев беше на посета кај Ердоган, да се извини за гостопримството на Седат Пекер во Македонија?