Еве на кој начин КИНА ТИВКО МУ ГО ЗАГОРЧУВА ЖИВОТОТ НА РУСИЈА

Свет

Двете земји минатиот месец изјавија дека нивното пријателство „нема граници“.
Тоа беше пред Русија да ја започне својата војна во Украина. Сега кога руската економија е погодена од санкции од целиот свет, има се повеќе докази дека подготвеноста и способноста на Кина да му помогне на северниот сосед може да бидат ограничени.

Пекинг одби да го осуди рускиот напад врз Украина, но сака да го избегне влијанието на санкциите, кои постојано ги осудува како неефикасен начин за решавање на кризата.

„Кина не е страна во кризата и не сака санкциите да влијаат на Кина“, рече министерот за надворешни работи Ванг Ји за време на телефонскиот разговор со неговиот шпански колега.

Пекинг, исто така, даде целосна поддршка во средата на коментарите дадени од кинескиот амбасадор во Украина претходно оваа недела.

„Кина никогаш нема да ја нападне Украина. Ќе помогнеме, особено економски“, рече Фан Ксијанронг во соопштението за печатот. Стравувањата дека кинеските компании би можеле да се соочат со американски санкции поради врските со Русија придонесоа за епската распродажба на кинеските акции во последните денови.

Тој пад беше обратен кога Пекинг вети дека ќе води политика за зајакнување на својата нестабилна економија и одржување стабилни финансиски пазари. Американските власти рекоа дека имаат информации кои сугерираат дека Кина изразила одредена отвореност да и ја обезбеди на Русија бараната воена и финансиска помош. Кина го отфрли како „дезинформација“.

Аналитичарите велат дека Кина се обидува да постигне „деликатна рамнотежа“ меѓу реторичката поддршка за Русија, но без дополнително антагонизирање на САД. Пекинг и Москва споделуваат стратешки интерес да му се спротивстават на Западот.

Сепак, кинеските банки не можат да си дозволат да го изгубат пристапот до американски долари, а многу кинески индустрии не можат да си дозволат да бидат лишени од американската технологија. Додека Кина е трговски партнер број еден на Русија, Пекинг има други приоритети.

Трговската размена меѓу двете земји сочинува само 2% од вкупниот трговски обем на Кина. Еве некои од мерките што Пекинг ги презеде во последните неколку недели за да се дистанцира од изолираната руска економија.

Гледајте како паѓаат алиштата Со кинеската валута, јуанот, не се тргува целосно слободно, туку се движи во опсегот што го поставија претставниците на Националната банка на Кина (PBOC). Минатата недела тие го удвоија обемот на тргување со рубљата, што овозможи руската валута побрзо да падне. Рубљата веќе изгуби повеќе од 20 отсто од својата вредност и во однос на доларот и во однос на еврото од почетокот на војната во Украина.

Со тоа што дозволи руската валута да падне во однос на јуанот, Пекинг не и прави услуга на Москва. Русите ќе треба да платат повеќе во рубли за кинески увоз како паметни телефони и автомобили. Кинеските брендови на телефони како Шаоми и Хуавеи се многу популарни во Русија и се натпреваруваа со Apple и Samsung за лидерство на пазарот пред војната.

Кинеските производители на автомобили заземаат 7% од рускиот пазар, а минатата година продадоа повеќе од 115.000 возила. Great Wall Motor престана да испорачува нови автомобили на дилерите во Русија поради флуктуации на девизниот курс.

Проширувањето на трговската палета ќе му овозможи на јуанот да држи чекор со дивите флуктуации на рубљата, така што кинеските компании можат „подобро да ја разберат големината или трендот на идните флуктуации на девизниот курс и да ги намалат девизните ризици со користење на методи за заштита, како што се дериватите“.

Во моментов, околу 25 милијарди долари трговска размена меѓу Кина и Русија се одвива во јуани, јавуваат кинеските државни медиуми.