ОДЛИЧНО (Видеа) ЗАПРЕНА ОФАНЗИВАТА, Русија плаче, Украинците користеле ново оружје

Европа

Украина не се предава. Се војува на секој чекор, на секоја точка од фронтот. Од таму пристигнуваат одлични вести, руската офанзива е сопрена. Русија се жали на новото оружје на Украина, било забрането, со тоа ги направиле салата на сите страни.

Горат руски тенкови, паѓаат руски авиони, хеликоптерите не може да дејствуваат зашто се лесни мети. Русија е во очај, се заканува со артилерија и масакри. Украина не им се плаши. Хероите на украинската војска буквално се борат гради во гради, на секој чекор.

„Украинската армија, храбра и одлучна да ја спречи офанзивата на руските војници, започна со масовна употреба на муниција исполнета со фосфор во предградијата на Киев во близина на аеродромот Гостомељ“, изјави портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков.

Уништени се стотици руски тенкови и транспортери. Тие се гледаат по улиците на сите градови од фронтот. Украинците ги ловат како зајци, со новото оружје доставено од НАТО.

Руското Министерството посочи дека украинските сили користат гранати од 122 мм за хаубици Д-30 и ракети од советско производство за системите БМ-21 „Град“, и покрај тоа што оваа муниција е забранета со третиот протокол од Конвенцијата на ОН за нехумани оружја. Ова е Монти пајтон изјава од големата поразена Русија.

Украина се брани на секој можен начин. Се рушат мостови, а со тоа руските сили буквално стојат во колони и стануваат лесни мети за напад. Подредени како сообраќајна гужва, Украинците ги растираат и со молотови коктели.

Погледнете како народот се брани со голи раце и фрла самопроизведени молотови коктели по дома. И ова ли е забрането оружје на Украинците по Конвенции, за кое плачат руските путки.

Руската офанзива е запрена на секој чекор. Од три клучни цели, Киев, Харков и Одеса, тие делумно влегоа во Харков, а сега незнаат како да излезат од народниот отпор.

Војуваат со денови со послаба држава без оружје, а погледнете што освоија? Ништо од Украина.

Сега се закануваат со масакри по цивилното население кое подпадна под нивна окупација. Украина нема да падне!