БЕЛЕЖНИК: На денешен ден…

БЕЛЕЖНИК, Живот, Забава

1784.- Првиот американски трговски брод „Кинеската царица“ отплови од пристаништето во Њујорк. Тој пристигна во Кина на 28 август.

1788.- Роден е германскиот филозоф Артур Шопенхауер, чија работа стана ценета при крајот на неговиот живот и по неговата смрт (1860 година). Неговата длабоко песимистичка филозофија најде следбеници во генерацијата разочарана од неуспехот на националните движења во 1848 година, а во филозофијата и литературата таа се одрази во делата на Фридрих Ниче и Томас Ман (Томас Ман), „Светот како волја и изведба“. „Парарега и паралипомен“.“).

 

1819.- Флорида е преземена од Шпанија со договор меѓу американскиот државен секретар Џон Квинси и шпанскиот министер Дон Луис де Онис.

1826.- Роден е политичарот и новинар Светозар Милетиќ, водач на српската борба во Војводина за национални права во Австро-Унгарија. Бил учесник на мајското собрание во 1848 година, градоначалник на Нови Сад во 1861 година и водач на либералната струја на Благовештението. Основач е на „Српската народна либерална партија“ (1869) и творец на нејзината програма Бекерец. Тој го започна водечкиот весник на Србите од Војводина, весникот „Застава“.

1828.- Персија, поразена од Туркманчаи, ѝ отстапи дел од Ерменија на Русија, вклучувајќи го и главниот град Ереван.

1848.- Во Париз избувна револуција, предизвикана од економската криза. Под притисок на бунтовниците, кралот Луј Филип абдицирал, а на 24 февруари била прогласена Втората република, која траела до декември 1852 година, кога Чарлс Луј се прогласил себеси за император Наполеон III.

1862.- За време на американската граѓанска војна, Џеферсон Дејвис е прогласен за претседател на Конфедерацијата на државите.

1882.- Принцот Милан Обреновиќ ја прогласил Србија за кралство, а себеси за крал. Тој стана принц во 1868 година по убиството на неговиот татко, принцот Михаило, а власта ја презеде од гувернерот кога стана полнолетен во 1872 година.

1900.- Роден е шпанскиот филмски режисер Луис Буњуел, еден од најголемите творци на светската кинематографија. Сними 32 филма, а „Андалузиско куче“ од 1928 година и „Златното доба“ од 1930 година станаа модел на надреалистички поетски филм.

1913.- Во воен бунт во Мексико загинаа мексиканскиот револуционер и претседател (1911-13) Франциско Мадера и потпретседателот Пино Суарез.

1935.- Роден е Данило Киш, еден од најзначајните југословенски и српски писатели од втората половина на 20 век и еден од најистакнатите личности во книжевните кругови во 60-тите и 70-тите години на минатиот век. Бил драматург на театарот Ателје 212 во Белград и предавач во Стразбур, Бордо и Лил („Поткровје“, „Градина, пепел“, „Песок“, „Гробот на Борис Давидович“, „Енциклопедија на мртвите“, Час за анатомија“).

1966.- Премиерот на Уганда Милтон Оботе ја презеде власта и нареди апсење на пет министри.

1967.- Американските и јужно виетнамските сили ја започнаа најголемата заедничка операција во Виетнамската војна со напад на северно виетнамските трупи северно од Сајгон.

1979.- Карипскиот остров Санта Лусија стекна независност по 165 години британско владеење и стана 40-та членка на Комонвелтот.

1980.- Новата национална валута, шекелот, ја замени израелската фунта.

1987.- Умре американскиот сликар, новинар, филмски режисер и продуцент Енди Ворхол, еден од најважните претставници на поп-арт сликарството.

1993.- Советот за безбедност на ОН едногласно усвои резолуција за основање на Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија.

1997.- Една вооружена група на косовски Албанци, Националното движење за ослободување на Косово, во својот билтен „Клирими“ (Ослободување) на косовските Албанци ги повика на вооружено народно востание како „единствен начин да се гарантира слободата и победата над српскиот окупатор“. .

2002 – Во конфликт со владините сили загина Јонас Савимби, водач на УНИТА кој се бореше за власт во Ангола повеќе од 30 години.

2005.- Земјотрес ја потресе југоисточната иранска провинција Керман, при што загинаа 612 луѓе и беа уништени неколку планински села.

2005.- На 86-годишна возраст во Загреб умре легендарниот коментатор и доајен на хрватското и југословенското спортско новинарство Младен Делиќ.

2014.- Демонстрантите во Украина ја преземаа контролата над Киев, а парламентот на земјата гласаше за смена на претседателот Јанукович и одржување нови избори, кои Јанукович ги опиша како државен удар и одби да се повлече.

2016.- Граѓаните на Боливија на референдум се изјаснија против промената на Уставот што требаше да и дозволи на претседателката Ева Моралес и четврти претседателски мандат.

2017 – Пронајдени се седум планети слични на Земјата надвор од Сончевиот систем и некои од нив имаат услови за постоење на живот. Планетите се наоѓаат во соѕвездието Водолија (Водолија), 40 светлосни години од Земјата и орбитираат околу една ѕвезда.