ЕКСПЛОЗИЈА, загинаа најмалку седум лица, меѓу жртвите и деца

Хроника

Најмалку седум лица, меѓу кои две деца, загинаа рано утринава во експлозија и пожар што избувна во станбени згради во јужна Франција, јавува Асошиетед прес.

Официјални лица рекоа дека е во тек потрага по најмалку две исчезнати лица.

Францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманен излегол на местото на настанот во градот Сен Лоран де ла Салан и изјавил дека во инцидентот што се случил околу два часот по полноќ околу 30 лица се повредени или претрпеле психичка траума.

Локалните француски медиуми јавија дека експлозијата се случила во приземјето на двокатна зграда, која била самопослуга-сендвич бар.

Пожарот потоа се проширил и на соседните згради.

Од Обвинителството велат дека е рано да се знае причината за експлозијата, но дека постои можност во продавницата да има боци со плин.