ПАНИКА: ПРОПАДНАА МИЛИЈАРДИ!

ЕКОНОМИЈА / ФИНАНСИИ, Свет

Биткоинот порасна за речиси 70% од почетокот на 2021 година, со што целиот крипто пазар достигна вкупна вредност од 2 трилиони долари. Но, зголемената регулаторна контрола и интензивните флуктуации на цените ги намалија изгледите на биткоинот во последно време. Некои експерти веруваат дека биткоинот претстои остар пад во наредните месеци. Пропаѓаат милијарди!

Од пад на биткоин до регулаторни мерки: аналитичарите ги даваат своите врвни предвидувања за крипто во 2022 година. Некои експерти веруваат дека биткоинот претстои остар пад во наредните месеци. Криптовалутата се искачи на рекордно високо ниво од речиси 69.000 долари во ноември. Сега е под 50.000 долари, што е речиси 30% помалку од својот врв. Мудроста на Вол Стрит ги дефинира пазарите на мечки како пад од 20% или повеќе од неодамнешните високи, но вреди да се напомене дека биткоинот е познат по својата нестабилност.

Керол Александар, професорка по финансии на Универзитетот во Сасекс, рече дека очекува биткоинот да достигне до 10.000 долари во 2022 година, што практично ќе ги избрише сите негови придобивки во изминатата година и половина. „Да бев инвеститор сега, би размислувал наскоро да излезам од биткоинот бидејќи неговата цена веројатно ќе падне следната година“, рече Александар. Нејзиниот напорен повик зависи од идејата дека биткоинот „нема основна вредност“ и служи повеќе како „играчка“ отколку како инвестиција.

Александар предупреди дека историјата се повторува. Во 2018 година, биткоинот падна близу 3.000 долари, откако се искачи на највисокото ниво од речиси 20.000 долари неколку месеци претходно. Поддржувачите на криптовалутата честопати велат дека работите се поинакви овој пат, бидејќи повеќе институционални инвеститори скокаат на пазарот.

„Без прашање, графиконот на цени на Биткоин се чини дека следи многу историски меурчиња и падови на средства и носи наратив „овој пат е поинаку“ исто како и другите меури“, рече Тод Ловенштајн, главен стратег за капитал на приватното банкарско друштво на Union Bank. Вообичаен инвестициски случај за биткоинот е тоа што служи како заштита од зголемената инфлација предизвикана од владините стимулации. Ловенштајн рече дека постои ризик дека една појастреба Федерални резерви може да го отстрани ветерот од едрата на биткоинот.

„Условите на Goldilocks завршуваат и бранот на ликвидност се повлекува, што несразмерно ќе им наштети на преценетите класи на средства и шпекулативните области на пазарот, вклучително и криптовалутите“, рече тој. Сепак, не сите се убедени дека крипто-забавата ќе заврши во 2022 година. „Најголемиот фактор на ризик, имено [квантитативното намалување] од страна на ФЕД, е одлучен и веројатно веќе има цена“, рече Јуја Хасегава, аналитичар на крипто-пазарот во јапонскиот дигитален имот. размена на Битбанк.

Големиот развој на крипто-инвеститорите што го бараат во 2022 година е одобрувањето на првиот фонд за размена на биткоини во Соединетите Држави. Фјучерсите се финансиски деривати кои го обврзуваат инвеститорот да купи или продаде средство на подоцнежен датум и за договорена цена. Следејќи ги цените на фјучерсите наместо самиот биткоин, велат експертите, ETF на ProShares може да биде премногу ризичен за трговците почетници, од кои многумина се инвестирани во крипто. „Биткоин фјучерс ЕТФ што започна оваа година нашироко се сметаше за не многу погодна за малопродажба со оглед на високите трошоци поврзани со превртувањето на договорите кои изнесуваат околу 5-10%,“ рече Виџеј Ајар, потпретседател за корпоративен развој и глобална експанзија. во крипто берзата Луно.

„Зголемениот притисок/доказ… укажува на одобрение на Bitcoin Spot ETF во 2022 година, главно затоа што пазарот сега е доволно голем и зрел за да го поддржи“. Grayscale Investments поднесе барање за конвертирање на својот биткоин труст, кој е најголемиот светски фонд за биткоин, во ETF. И има многу други биткоин ЕТФ апликации кои чекаат во крилата.