ОВА НЕ ЧЕКА доколку внесиме БУГАРИ во Устав

Македонското друштво „Илинден” од Тирана, Албанија во реакција, како што наведува, остро ја осудува бугарската пропаганда меѓу Македонците во селата на областа Гора во Албанија и во Косово. Во реакцијата […]

МК реагира на изјавата на бугарската шовинистка ЈОТОВА

Партијата МК до нашата редакција достави РЕАКЦИЈА ДО ЈАВНОСТА, 19 ФЕВРУАРИ 2023 ГОДИНА, во која се вели: МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ РЕАГИРА НА ИЗЈАВАТА НА ПОТПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА БУГАРИЈА, ЈОТОВА Политичката партија Македонски Концепт, […]

ЈОТОВА ИЗМЕША баби и жаби, не знае што е тоа НАЦИЈА

„Вие сте суштинскиот дел од бугарската нација. Вие играте витална улога во ширењето на нашата култура, јазик и вредности во Македонија. Ја имате нашата непоколеблива поддршка. Ова го изјави татарската […]

КОЈ од тие 461 БУГАРИН е малтретиран зашто гласал за БУГАРИЈА?

На последните избори во Бугарија, согласно нивниот изборен модел, право на глас имаа и Бугарите кои живеат и работат во Македонија. Тоа гласање го покажа точниот број на Бугари во […]

БУГАРСКАТА наезда не престанува, планирале ново ВЕТО

Јотова, како што јави БНР, при средба со хрватскиот претседател информирала за резервираноста на Бугарија да даде зелено светло за почеток на преговорите на Република Македонија за членство во Европската […]

БУГАРСКИ ПАНАЃУР: “Клубот” Ванчо Михајлов направен за да биде опожарен!

Петар Богојески за опожарениот клуб Ванчо Михајлов со поразлична  објава на Фејсбук: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=553279116169363&id=100044618371017 ОПОЖАРЕН бил “клубот” Ванчо Михајлов😂 Па тој беше направен за да биде опожарен… во клучен момент, за […]

МАКРОНОМАНИЈА: „НЕ Е УДОБНО“ господин премиер

Откако бугарскиот премиер Кирил Петков ја посети Македонија по повод локал журката во Битола, покажа афинитети кои се карактеристични за францускиот претседател Макрон. Во негова придружба беше и бугарската потпретседателка […]

ЈОТОВА и другарката ГЕНЧОВСКА го кажаа условот за МК да влезе во ЕУ

Потпретседателката на Бугарија, Илијана Јотова, при посетата на Битола денеска кажа дека Македонија треба час поскоро да биде дел од Европската Унија, но дека тоа ќе се случи само ако […]

(Видео) КИРЧО исвиркан во Битола, болшевиците тријат раце

Локалното население во Битола ги пречека со свирежи и навреди бугарскиот премиер, Кирил Петков заедно со потпретседателката на Бугарија, Илијана Јотова, министерката за надворешни работи Теодора Генчовска и поранешната шефица […]