ЕРДОГАН султанот ќе го менува името на Турција, а знамето?

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека меѓународно признатото име на земјата се менува од „Турција“ во „Туркије“. На тој начин Ердоган смета дека вниманието на Турците ќе се сврти […]

ВАЖНО: ПУТИН се скараа со ЕРДОГАН, дали ќе се степаат

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган после остварените телефонски разговори со рускиот претседател Владимир Путин, веќе не може да се согласи со неговите воени акции. Според писменото соопштение на Кремљ, Ердоган […]

(Видео) Што се случува, зошто се вооружува Грција?

Договорот за набавка на три француски фрегати „Белхара“ се очекува да биде поднесен во грчкиот Парламент во јануари следната година, изјави министерот за национална одбрана на Грција, Никос Панајотопулос. Министерот […]

ЕРДОГАН ги нападна Курдите да дефокусира од инфлацијата (видео)

Турските сили неутрализираа тројца бунтовници во северните делови на Ирак и Сирија, лажно пренесува Агенција Анадолија. Во суштина станува збор за измислена акција ја турската армија со цел да се […]

ЛИPATA cе „тoпи“, тypcките пpoизводи cе кyпуваат зa „ништo“ по светот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во обид да се спаси себе си и неговата владеачка гарнитура организираше специјална прес конференција на која изјави дека вкупниот извоз на Турција во 2021 […]

ТУРЦИЈА на колена, огромна инфлација, никогаш не било полошо

Турција се соочува со рекордно ниво на инфлација уште од 2002 година. Според објавените официјални податоци, инфлацијата во земјата достигна 36,08 отсто. Оваа инфлација, којашто е повеќе од седум пати […]

EPДОГAH зaбегa, cитyациjaта вo Тypциja cтанyва драматична – ЊУJOPK TAЈМC

Ердоган верува дека неговите економски политики ќе функционираат и дека ќе може да го убеди електоратот во нивната валидност. ЕРДОГАН Постојат само избори и ништо повеќе! Турскиот претседател Реџеп Таип […]

ТРАГЕДИЈА (видео): Жално што дочека турскиот народ, состојбата се влошува од час во час

Турците чекаат во колони за евтин леб, масовно се борат за прехрана на своите семејства. Откако падот на вредноста на лирата и зголемената инфлација ги намалуваат приходите на Турците, многу […]

ОТКРИЕН нов вид на животно во Турција за кое до сега не се знае

Копајќи во дворот на стара фабрика за предење во источната турска провинција Игдир минатата недела, работници открија животински скелет од непознат вид. Скелетот, кој останал недопрен, е висок околу 1 […]