ТУРЦИЈА СЕ ПОВЛЕЧЕ од нови Ф35, останаа со старите Ф16

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека за американската администрација е прашање на „национален интерес и безбедност“ да ја снабдува Турција со застарени авиони Ф-16 и да обезбеди модернизација на […]

ВОНРЕДНО: Путин бара фашистичка БУГАРИЈА да се ДЕЛИ на три дела

Скоро 200 години Русија, без разлика дали е царска, болшевичка, советска или на Путин, неотповикливо ја продолжува својата гнасна и валкана игра кон Бугарија, коментираат бугарските медиуми на веста која […]

ВОНРЕДНИ ВЕСТИ: Турско оружје за Косово виа Македонија

11 КАМИОНИ НОСAT ОРУЖЈЕ ЗА КОСОВО?! На македонско-бугарската граница има возила кои од Турција превезуваат минофрлачи и проектили! Државните органи на Република Србија неофицијално добиле инфромција, од увид на товарните […]

АЛБАНЦИТЕ менуваат страна, РАМА тврди дека ќе умреле без Русија и Кина

На среде европски самит во Париз, албанскиот премиер Еди Рама даде изјава со која ја шокираше целата европска политичка елита. Имено, албанскиот премиер Еди Рама, на мировниот форум во Париз, […]

ПУТИН ги ослободи „нацистите“, падна во вода АЛИБИТО за денацификација

Путин започна воена операција за окупација на Украина со приказната за „денацификација“ од нацистички воени параформации, како што е баталјонот Азов, кој во меѓу време веќе беше дел од регуларната […]

НОВА БАЛКАНСКА ВОЈНА: Турција и Грција започнаа со акции

Грција ја активираше целокупната воена флота и ја испрати кон турското крајбрежје, особено околу спорните острови во Егејско море. Со излегувањето на флотата во Егејот, Грција одговара на континуираните турски […]

УРНЕБЕСНО: Турците се фалат со МЕРЦЕДЕСОТ на Ердоган, Грујо им се смее

Целиот блиндиран, отпорен на куршуми и бомби! Мерцедесот на Ергдоган од половина милиони евра блеска од луксуз, го прави посебно одделение! “Mercedes-Maibach S650 V12 Guard” на турскиот претседател е направен […]

ТОП ВЕСТИ: ЕРДОГАН испрати порака кога ќе ја нападне ГРЦИЈА

Турскиот претседател Реџеп Таjип Ердоган испрати многу остра порака до Грција во својот говор одржан во провинцијата Самсун по повод Саемот за технологија и вселенска индустрија (Текнофест), организиран од неговиот […]

МИЦОТАКИС СО ЈАСНА ПОРАКА ДО ЕРДОГАН

Под слоганот „Конзистентност, континуитет, стабилност“, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, синоќа говореше на отворањето на 86-от Меѓународен саем, осврнувајќи се низа теми меѓу кои надворешната политика и упатувајќи остра порака до […]

ОПАСНИ КОАЛИЦИИ на Блиски Исток, во опасност американските сојузници

Одлуката на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган да започне процес за нормализација на односите со Дамаск ги растревожи САД и нивните сојузници Курдите во Сирија како и опозицијата бидејќи се […]