БУГАРИЈА НА КОЛЕНА, Совет на Европа им ја уништи пропагандата

Комитетот на министри на Советот на Европа ја усвои резолуцијата за национални малцинства во Македонија. Со неа се утврдува дека нема основа за тврдењата на Бугарија за постоење на системска […]

БОГОЈЕСКИ со поддршка за ОХРИЃАНИ, имаат право на самоодбрана согласно ЕУ стандарди

Лидерот на Македонски Концепт, Петар Богојески со поддршка на Охриѓани кои се бранат од постојаните напади на избугарените шовинисти, кои користат екстремен говор на омраза и историски негаторизам, што е […]

ЕУ бара казни, ТАЧЕ молчи на бугарскиот наонацизам

Негирање на македонската нација и промоција на фашистички лидери како Цар Борис Трети се дела за кои според најстарата Европска организација треба да има кривична одговорност и затворски казни. Комитетот […]

СКАНДАЛ ЕУ ќе го одобри бугарското вето за Македонија

Европскиот парламент наскоро ќе гласа за Резолуцијата за Извештајот на Eвропската комисија за  Македонија за 2021 година. Како и претходните резолуции, повторно препорачува официјален почеток на пристапните преговори со Македонија […]

ВОНРЕДНИ ВЕСТИ: Вучиќ закажува итен Совет за безбедност

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по работната вечера во Брисел, организирана од шефот на дипломатијата на ЕУ, Јосеп Борел, изјави дека министерката за надворешни работи на привремените институции на Приштина, […]

Шамари за Бугарија

Советот на Европа со силна порака за Бугарија. Или прифатете ја реалноста дека постојат Македонци во Бугарија или ќе трпите санкции. Комитетот на министри ја изрази својата длабока загриженост дека, […]