СКАНДАЛ: Димитров го надмина Миленко козарот, што потпиша во Белград

Димитров го надмина и Миленко Козарот во ширење на ЕУ песимизам во земјава. Тој на Самит на т.н. Отворен Балкан, кој полека повторно станува Западен Балкан, потпиша небулозен документ со […]

АЛБАНИЈА и се скара на Србија, Заев сам во Отворен Балкан

Албанското министерство за европски прашања ја повикува Србија итно да се повлече од југот на својата територија и да не се доближуваат до границите на Косово. Албанија особено ја загрижувале […]

СКАНДАЛ: Заев исклучен од протоколот на Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел доаѓа во проштална посета на Балканот. Таа се повлекува од политиката, но сака да остави трајна насока на европската интеграција на Западен Балкан. После промоцијата на […]

НАЈНОВО: ЕУ против Отворен Балкан, Заев во паника

Бриселската администрација негативно ја оценува иницијативата Мини Шенген (Отворен Балкан) на лидерите на Македонија, Србија и Албанија и смета дека со тоа се поткопува евроинтеграцијата на регионот. ЗАЕВ во паника, […]

СКАНДАЛ: Вучиќ за Р. Српска во Отворен Балкан

Александар Вучиќ, во име на лидерската позиција во Отворен Балкан, која ја има Србија и лично тој како нејзин претседател, го покани антиевропскиот и проруски политичар со сомнително поведение, Милорад […]

ВAЖНO: Фpaнциja co нoви ycлoви за Oтвopeн Бaлкaн

Откако Србија се наметна со своите приоритети врз останатите балкански држави, вклучително и Македонија, се јавија нивните традиционални партнери со нови услови. Дипломатски извор во Париз потврдува дека кога станува […]

Албанците ја свиткаа опашката пред „српски шенген“

Молк во Македонија по повикот за одржување „сенационален протест“ на Албанците против „Отворениот Балкан“ или „српски шенген“. ДУИ молчи поради обвинувањата од Хаг, а Албанска Алијанса калкулира за власт. Повик […]