НОВ СКАНДАЛ: ДАНЕЛА ја фати директорката на Гимназијата ЈБТ со рачето во медот

После низата скандали со директори фатени со рачето во медот, за кои е надлежен град Скопје, се појави нова афера со вмешаност во криминал на директорката на скопската гимназија Јосип […]

КОЛКУ НИ СЕ БЕЗБЕДНИ ДЕЦАТА!? – 20-годишен скопјанец обвинет за насилство врз тројца малолетници

Додека едно од оштетените 15-годишни деца седело во кафе-барот заедно со неговите соученици, осомничениот влегол заедно со уште две непознати лица, го фатил детето за вратот и насилно го извадил […]

ТРАГЕДИЈА во ОЈО, пак се поплавиле документи за криминал на власта

Мистериозна поплава се случила во простории на Јавното обвинителство на Република Македонија минатата недела и биле уништени баш оригиналните документи за криминал на функционерите од власта, кои сега не може […]

ОЈО со кривична против јајцефрлачите, но не против пиштолџијата од Бит Пазар

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело предизвикување општа опасност од член 288 став 1 од […]

МЕЃУНАРОДЕН СКАНДАЛ: Осудуван дискриминатор не застапува во ОБСЕ

Република Македонија како свој претставник во ОБСЕ, најважната организација за безбедност и соработка во моментов во услови на руска воена агресија врз Украина, го испратила лицето Дражо Николиќ, осудуван дискриминатор […]

ТРАГЕДИЈА во Охрид, НЕФИ ако ги тепал, од сега само ќе ги *бел охриѓани

Судијката Билјана Белевска – Пројковска ги ослободи од обвинение браќата Нефи и Ибро Усеини за напад врз охриѓанецот Топалоски, кој прво ги обвини браќата дека го нападнале, а потоа се […]

ВОНРЕДНИ ВЕСТИ: Мијалков на слобода, во пазар францускиот предлог?

МКДенес од извори во ОЈО, дознава дека се подготвува нова спогодба помеѓу Обвинителството и обвинетиот Сашо Мијалков, со која тој ќе биде ослободен од главните обвиненија за случајот Империја. Не […]

СПРОТИВНО НА ЗАКОН се бара ПРИТВОР за Ламбе

Обвинителството бара притвор за Ламбе Алабакоски поради палењето на вратата на центарот „Ванчо Михајлов“, целосно спротивно на закон, користејќи ја мерката како казна, а не како процедура за обезбедување на […]

БОГОЈЕСКИ бара одговорност за ЗАЕВ и истрага од ОПОЗИЦИЈАТА

Во врска со скандалозната изјава на поранешниот премиер Љубчо Георгиевски со која потврдува дека Заев, а не историчарите, договарал трампа на историски личности со Бугарија, своја реакција објави Петар Богојески […]