ОТЕЦ ПИМЕН го собра македонското стадо во Храмовите на МПЦ – ОА низ ЕВРОПА

Отец Пимен, митрополит на Европската Епархија на МПЦ – ОА создава свет кој преку Светата Црква го обединува нашиот раселен македонски народ насекаде низ Европа. Покрај изградбата и обновата на […]

ОТЕЦ ПИМЕН: Став на МПЦ за протестите

Драги ем мили наши, во продолжение соопштението од денешната вондредна седница. СООПШТЕНИЕ ОД САС НА МПЦ – ОА Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ […]

НОВ ХРАМ на МПЦ – ОА во Загреб

Македонската православна заедница во главниот град на Хрватска добива нов велелепен храм, посветен на македонската светителка и великомаченичка Св. Злата Мегленска. Во храмот кој започна да се гради од 2014 […]

ЕВРОПСКАТА епархија на МПЦ – ОА на отец Пимен има новост

Европската епархија на МПЦ-ОА, доби уште еден свештеник. Ракополагањето на Отец Дејан го изврши Митрополитот г. Пимен во црквата на МПЦ-ОА во Љубљана, во сослужение со свештеници на МПЦ-ОА од […]