ОПАСНО: Србите по стапките на Бугарите, бараат наследство во Македонија

Српскиот четнички центар за ширење на лажна пропаганда, СПОНА во Скопје, започна со своите антимакедонски активности по примерот на Бугарија, тврдејќи дека црквите на МПЦ – ОА се српски и […]

БОГОЈЕСКИ во Студио 10: Оценка на 2022 и што очекува во 2023 година

Петар Богојески, лидер на новата партија Македонски Концепт, имаше последно ТВ интервју за Студио 10 со Мишко Ивановски на Телевизија 24, на кое даде длабинска оценка за случувањата во 2022 […]

(Видео) ТАТАРСКАТА црква од долна Мизија (бугарија) и објави војна на Светата МПЦ – ОА

Татарската болшевичка црква во долна Мизија и во пракса почна да ја применува одлуката со која Светата МПЦ – ОА ја нарекува Православна Црква во Северна Македонија, а нашиот Архиепископот […]

ДЕНЕС ОДБЕЛЕЖУВАМЕ заслуг, утре е СВ. НИКОЛА

Православните верници утре го слават Свети Никола, слава која ја одбележуваат најмногу семејства. На овој ден не се работат никакви домашни работи, освен што во домовите се одбележува големиот празник! […]

МЕГА СКАНДАЛ: бугарите го именува Стефан како северномакедонски архиепископ

Ловчанската епархија на хуно бугарската болшевичка црква, ја објави Резолуцијата со која лажниот синод составен од руски измеќари наводно ја признава автокефалноста на Македонската Православна Црква, без да спомнат Охридска […]

РУСИЈА ПРАВИ мајтап со Бугарија, Охридска Архиепископија не била бугарска

БУГАРИЈА ВО ПАНИКА, откако се избрукаа со МПЦ – ОА под притисок на Русија и нивната болшевичка црква и одбија да бидат црква мајка, а дополнително вчера се добрукаа со […]

СКАНДАЛ: БУГАРСКАТА руска измеќарска црква, не ја признава МПЦ – ОА под уставно име

Скандалозна одлука донел Синодот на Бугарската православна црква, откако пред три дена во Софија беше вториот човек на Руската православна црква, шефот на руската црковна дипломатијата, бандитот наречен митрополит Антониј. […]

ДЕНЕС ОДБЕЛЕЖУВАМЕ Свети Климент Охридски – Чудотворец

Денес Македонската православна црква го празнува споменот на својот патрон Свети Климент Охридски – Чудотворец, најпознатиот меѓу повеќето ученици на Светите браќа Кирил и Методиј. Именден празнуваат: Климент, Климе, Климентина… Македонската […]

ДЕНЕС ОДБЕЛЕЖУВАМЕ Воведение на Пресвета БОГОРОДИЦА – Пречиста

Еден од најголемите празници посветени на мајката Божја, Воведение на Пресвета Богородица, православната црква МПЦ – ОА го одбележува токму денес. Овој ден во календарот е обележан со црвено и […]