CAД шамapи зa Бyгаpиja и oбидот за дecтабилизациja на Maкедониja cо Aлбаниja

САД ја повикува Европската унија да одреди датум за почеток на преговори и за Македонија и за Албанија, без да ги одвојуваат. „И Албанија и Македонија донесоа тешки одлуки, фундаментални […]

ЗАЕВ навреден му се скара на Радев

Чекорите и блокадите што ги презема бугарскиот преседател Румен Радев во името на Бугарија се навреда за македонските граѓани, изјави денеска премиерот Зоран Заев во Брдо кај Крањ, каде присуствува […]

ПЕНДАРОВСКИ фаќа врски во Грција

„Грчкиот премиер Мицотакис е навистина голем пријател со францускиот претседател Емануел Макрон. Бидејќи се другари, фаќав врски преку Мицотакис за да ни помогне Макрон во евроинтеграциите“, се пошегува македонскиот претседател […]