РУСИЈА ПОТОНА во Украина откажани сите референдуми за анексија

Кремљ ги „запира“ референдумите за анексија на окупираните територии во Украина, пишува новото издание на руски јазик „Медуза“. Според два нејзини извори блиски до Кремљ, руските власти ги одложиле на […]

ТРАГЕДИЈА ЗА УКРАИНА: Ја втурнаа во војна, а сега да отстапела територии

Американскиот „шеф“ на сите дипломатии Хенри Кисинџер на самитот во Давос даде скандалозна и тажна изјава, со што предизвика огромен револт кај сите поддржувачи на Украина низ светот. Имено тој […]

ПОЕНТА НА ДЕНОТ со РУСКО Косово и голема Албанија

ПОЕНТА НА ДЕНОТ Косово повеќе од две децении се бори за меѓународно признавање на неговата државност. Тој процес подразбира мултилатерално признавање и билатерални односи. Косово воспостави билатерални односи со низа […]

РУСИТЕ ПОТВРДИЈА: Започната е нова фаза во операцијата во Украина!

Следната фаза од руската специјална воена операција веќе е започната во Украина, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Русија ја започна својата очекувана нова голема офанзива во источна […]