БОГОЈЕСКИ до Груби: МОЖЕ ВЕТИНГ, ама не може Ислам од Зајас да го прави!

Имаме селективна правда, но сите заедно треба да смогнеме сили да започнеме процес на цел општествен ветинг и да расчистиме еднаш и засекогаш со сите корумпирани политичари, новинари, судии, обвинители, […]

АЛБАНСКИОТ ШОВИНИЗАМ под удар од САД

Во контекст на најновите предизвици за Западен Балкан и што носи идната година, зборуваше Заменик-помошникот секретар на САД, Габриел Ескобар, во интервју за Атлантски совет, објавено на почетокот на декември. […]

СПЕЦИЈАЛЕН ПОЗДРАВ од Мијалков до Љупче Путеро

Министерот за земјоделие, во времето кога беше прв антикорупционер во владата, Љупчо Николовски – Путеро, изјави дека власта ќе конфискува имот над 30.000 евра, за кој нема доказ за потекло. […]

АМЕРИКАНЦИТЕ ЗАМИНАА, дали ќе бараат оштета од САД за една недела во МК

Тимот за санкции од Вашингтон кој беше во Македонија со цел поагресивно да истражува корупција кај поранешни, но и актуелни функционери си заминал од земјава, откриваат за „Фокус“ од Амбасадата […]

СОС: БУГАР НА АПАРАТИ од како дозна дека е шеф на новиот АМЕР ТИМ

Албанскиот портал Ина-онлајн денеска објави фотографија од кабинетот на министерот за надворешни работи Бугар Османов, а на која се гледа како шефот на подкосовската дипломатија има состанок со луѓе, но додека […]

ВАЖНО: Бујар ОСМАНОВ шеф на АМЕРИКАНСКИОТ ТИМ за корупција?

Бујар Османи, министерот за надворешни работи, го поздрави пристигнувањето во Скопје на американскиот експертски тим за борба против корупција и извести дека тие доаѓаат по нивно барање со цел да […]

НАЈНОВО: АХМЕТИ ПРВ на листата на американскиот ТИМ за антикорупција

Аферата Маџар Телеком во која главно осомничени се Али Ахмети, Муса Џафери и Владо Бучковски ќе биде школски пример за постапување по предмети за висока корупција, дознаваме од дипломатски извори […]

(Видео) НОВ СКАНДАЛ во судство, заевистите им дадоа црвен картон на САД

И покрај сугестиите на амбасадорката Агелер од САД за ослободување на судството и обвинителството од партиски кадри, сепак член на партиската правна комисија на СДСМ Весна Дамева е избрана за […]

MКОНЦЕПТ со поддршка за АНТИКОРУПЦИСКАТА акција на САД

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ од партијата Македонски Концепт, го пренесуваме во целост: 05 ДЕКЕМВРИ 2022 ГОДИНА МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ СО ПОДДРШКА НА ИНИЦИЈАТИВАТА НА САД ЗА БОРБА СО КРИМИНАЛ И КОРУПЦИЈА ВО […]

АНЏЕЛА се зафати, СДСМ и ДУИ во шах мат позиција

Сите кои прават притисок, закани или корумптивни зделки во македонското судство, да бидат повикани на одговорност, за ТВ 24, порачува американската амбасадорка во земјата, Анџела Агелер. На прашањето како го […]