СКАНДАЛ: ЉУБЧО и КРАСИ со поддршка на „патриотската“ Декларација за МПЦ – ОА

Бугарските интереси и агентури во Македонија, во дирекна корелација со руските измеќари во земјава, започнаа акција за пречување на признавањето на македонскиот карактер на древната Охридска Архиепископија од страна на […]

ТРАУМИ ОД ДЕТСТВО од Југославија, истакна Врабевски

Финансиерот на бугарските клубови во Битола и Охрид, бугарскиот бизнисмен Милен Врабевски, во гостување на Бугарската национална телевизија (БНТ), најави дека ќе се отворат 20 бугарски клубови во земјава. Тој имаше настап […]

ВОНРЕДНИ ВЕСТИ: Бугарите влегуваат во Устав, ВМРО ДПМНЕ отвара порти

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски вели во овие околности тој и пратениците од неговата партија се против внесување на Бугарите како посебен народ во македонскиот Устав, но под други услови, […]

ВОНРЕДНИ ВЕСТИ: ФРАНЦУЗИТЕ открија малтретирани БУГАРИ во Битола

Францускиот предлог за надминување на македонско – бугарскиот спор се фокусира пред се на малцинските права на Бугарите во Македонија, до степен да го условува почетокот на ефективните преговори со […]

ЕКСКЛУЗИВНО (видео) што е договорено со Бугарија, дали промена на Устав или избори

Бугарскиот премиер Кирил Петков отворено соопшти што е договорено со Македонија, особено фактот што тој никогаш не сметал дека треба да се укине ветото за Македонија за членство во ЕУ, […]

ТАЧЕ е збунет за ВАНЧО, ама нема „муда“ за РАДЕВ

Ние како Влада стоиме зад слободните убедувања на сите граѓани, очекуваме ист пристап и реципроцитет за бугарските граѓани со македонско самосознание, вели премиерот Димитар Ковачевски во изјава за МИА на […]

КРАСИ ВЕ ПОЗДРАВИ ОД БИТОЛА: Ако не сте Бугари, оган да ве изгори

Поранешниот министер за одбрана и вицепремиер на Бугарија, Красимир Каракачанов – Краси, синоќа објави дека и тој бил во Битола на отворањето на бугарскиот културен клуб „Иван Михајлов“ со своите […]

ТРАГЕДИЈА: Новиот премиер Петков по умот на бумбарите

Во наредните денови во Софија ќе престојуваат претставници на т.н. бугарски организации и здруженија од Македонија, генерално составени од „бугари по професија“ или соработници на старата југословенска служба. Тие ќе […]

ВМРО го нападна седиштето на партијата ПП на Петков

Крајни вулгарски националисти од ВМРО на Каракачанов денес го нападнаа седиштето на партијата Продолжуваат Промените на премиерот Кирил Петков. На влезот и фасадата на седиштето на владеачката партија беа испишани […]