Советот на ЕУ одобри почеток на пристапните преговори со Скопје и Тирана

Советот на Европската Унија одлучи да ги започне пристапните преговори со Албанија и со Северна Македонија, сподели чешкиот премиер Петр Фиала на Твитер, чија земја претседава со институцијата до крајот на годината. […]

ПОЗНАТ ДАТУМОТ КОГА РУСИЈА ЌЕ ЈА НАПАДНЕ УКРАИНА: Бајден веќе открил?

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави во петокот, во разговор со неколку западни лидери, дека Русија би можела да ја нападне Украина на 16 февруари, пишува „Политико“. Според весникот, во тој […]

НАЈНОВА ВЕСТ: Дали КОВАЧЕВСКИ се враќа со ДАТУМ од Брисел !?

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски ја заврши дводневната работна посета во Брисел. Во изјавата за медиумите тој истакнува дека лидерите на институциите на ЕУ се едногласни […]

ОТКРИЕН датумот на рускиот напад, Украина подготвена да ги раскине Русите

Руските тенкови и војници би можеле да бидат само неколку недели оддалечени од поминување преку украинската граница и предизвикување сеопфатен конфликт во Европа, тврди еден од главните генерали на Киев. […]