ОТКРИЕН датумот на рускиот напад, Украина подготвена да ги раскине Русите

Европа

Руските тенкови и војници би можеле да бидат само неколку недели оддалечени од поминување преку украинската граница и предизвикување сеопфатен конфликт во Европа, тврди еден од главните генерали на Киев.

Во интервју објавено во британскиот весник Тајмс во саботата, генерал-полковник Александар Пављук рече дека упадот би можел да биде организиран во деновите по Зимските олимписки игри, кои треба да се одржат во Пекинг следниот месец.

20 февруари „е датум што нè засега нас“, продолжи тој, тврдејќи дека рускиот претседател Владимир Путин најверојатно би сакал да избегне да ја навреди Кина со тоа што ќе ги засени игрите со војна.

Покрај тоа, датумот го означува крајот на планираните руско-белоруски заеднички воени вежби на границата со Украина.

Пављук, кој служеше во советските вооружени сили во последните години од СССР, рече дека е уверен во способноста на неговите војници да се борат против Русија, и покрај поголемите воени способности на поголемата нација.

„Имаме околу половина милион луѓе кои поминале низ војна во оваа земја во која изгубиле некого или нешто“, објасни тој.

Половина милион што загубија роднини, ги загубија своите домови или ги загубија своите пријатели, и тие се подготвени да ги растргнат Русите со голи раце“.

„Ако нашите разузнавачи успеат да ја предвидат насоката на главниот руски удар, по првите големи загуби тие нема да одат понатаму“, предвиде тој. „Путин сфаќа дека по големите жртви неговата војска може сама да запре. Во ова не можете да и верувате на интуицијата. Станува збор за ладна пресметка“.

Украинските и западните официјални лица со месеци предупредуваат дека се подготвува инвазија од Русија и укажуваат на движењето на трупите на Москва во близина на границата со Украина, каде што се соопштува дека се собрале над 100.000 руски војници. Кремљ постојано се правда дека нема какви било агресивни намери, инсистирајќи на тоа дека едноставно ги преместува силите на своја територија и се повика на безбедносни договори со НАТО, воениот блок предводен од САД.

Сепак, и покрај предупредувањето на Пављук, украинскиот претседател Владимир Зеленски им кажа на граѓаните во телевизиско обраќање дека ризикот од инвазија не е зголемен.

„Сега има повеќе возбуда за тоа“, додаде тој.

Во понеделникот, секретарот на Советот за национална безбедност на Киев, Алексеј Данилов, исто така се обиде да ја минимизира заканата, нарекувајќи ја „паника“ поттикната од „геополитички и домашни“ причини.

„Зголемувањето на руските трупи не е толку брзо како што некои тврдат“, рече тој.