ЕУ СЕ ВООРУЖУВА до заби, што се подготвува?

Европската комисија усвои план за зајакнување на одбраната на Унијата, што ќе вклучува инвестиции од 200 милијарди евра, како и заеднички набавки и подобра интероперабилност на воените сили на земјите […]

САД и ЧЕШКА испратија нова честитка за Путин, виа Украина

Украина доби околу 25.000 системи за противвоздушно вооружување од САД и нивните сојузници, што му помогна на Киев да не дозволи Русија да доминира во воздухот, изјави денеска началникот на […]

АРМ СЕ ВООРУЖУВА, од каде набавува артилерија, транспортери и ПВО системи

На предлог на Министерството за одбрана, на денешната седница Владата на Република Македонија ја усвои Информацијата и го донесе Годишниот план на Владата на Република Македонија за склучување договори за […]

БУГАРИЈА СЕ ВООРУЖУВА, колку ќе платат за опремата од САД

Америка и продава авиони и опрема на Бугарија за 1,6 милијарди долари. Американскиот Стејт департмент одобри потенцијална продажба на борбени авиони F-16 C/D Block 70 и соодветна опрема на Бугарија […]

БРАВО (видео) ПОМОШ од НАТО, Украинскиот народ масовно земаат оружје

После Самитот на лидерите на НАТО и одлуката да се даде помош на Украина во секоја смисла, вклучително и воена, веќе ги имаме првите резултати. Во рацете на Украинците се […]

ГРЦИЈА денес донесе одлука, масовно се вооружува, што е причината?

Грчкиот Парламент одобри три договори за зајакнување на Грчките вооружени сили, пренесува Агенција Анадолија (АА). Еден од договорите, одобрен со поддршка на владејачката Нова демократија, опозициската партија Движење за промени […]

(Видео) Што се случува, зошто се вооружува Грција?

Договорот за набавка на три француски фрегати „Белхара“ се очекува да биде поднесен во грчкиот Парламент во јануари следната година, изјави министерот за национална одбрана на Грција, Никос Панајотопулос. Министерот […]

ШOKAHТНО: AKЦИJA на HAТО, Дpaжо на Шеќepинcка oддавaл вoeни тajни нa Cpбиja

НАТО спроведува опширна акција за проверка на степенот на заштита на класифицираните информации, после откривање на скандалот со државниот секретар за одбрана Дражо Николиќ, назначен од Шеќеринска на таа позиција, […]