БОГОЈЕСКИ до Османов: Не се мешај во Косово, немаш овластување

Со голема загриженост ја следиме состојбата на северот на Република Косово. Нападот врз полицијата на Косово и ЕУЛЕКС, како и сите акти кои водат кон ескалација на ситуацијата се неприфатливи, […]

ВЛАСТА ЌЕ КОНФИСКУВА имот над 30.000 евра, ДУИ ќе прави проценка

Законот за потеклото на имотот, предложен како решение за намалување на корупцијата, постои како нацрт долго време, но не е доставен до Собранието. ДУИ ја раководи владата и институциите задолжени […]

НОВО БАРАЊЕ од Бугарија, ќе се отвара БИБЛИЈАТА

После последните отстапки од Македонија кон Бугарија, со кои целокупното средновековно, македонско историско и културно наследство им го дадовме на Бугарите, пораснаа амбициите на источниот сосед. Имено, сега Бугарија бара […]

ПРОТЕСТИТЕ СЕ ДИСЛОЦИРААТ, за да може Таљо слободно да работи

Денес во Собранието на Македонија ќе се одржи скандалозната расправа за „францускиот предлог“, со цел истиот да биде одобрен и Бугар Османи да го потпише антидржавниот Протокол со Бугарија, по […]

ПОЕНТА НА ДЕНОТ со оставката на авторите БУКИ и БОКИ

ПОЕНТА НА ДЕНОТ Францускиот предлог за решавање на бугарското прашање во Македонија не постои! Тоа не е француско, тоа е македонско – бугарско масло кое прегоре пред да се употреби! […]

ОЈО чека, Бујар никако да се јави за руските шпиуни

Основното јавно обвинителство чека од министерот за надворешни работи Бујар Османи да ги пријави државните службеници кои работеле против постигнување на договор со Бугарија за деблокада. Шефот на дипломатијата вчера […]

МИЛЧИН за Бујарче: Забега министерчево!

Владимир Милчин, долгогодишниот директор на Фондацијата Отворено Општество Македонија и режисер, го критикува министерот за надворешни работи Бујар Османи за неговиот повик до историчарите да не се мешаат во политичките […]