ОПАСНИ КОАЛИЦИИ на Блиски Исток, во опасност американските сојузници

Одлуката на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган да започне процес за нормализација на односите со Дамаск ги растревожи САД и нивните сојузници Курдите во Сирија како и опозицијата бидејќи се […]

ТРАГЕДИЈА ВО РУСИЈА: Ова е резултатот од диктатурата на Путин

Речиси четири милиони Руси ја напуштиле земјата во првите три месеци од 2022 година, според официјалната статистика објавена од Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ), пренесува „Гардијан“. Исто толкав е […]

ПОЕНТА НА ДЕНОТ со легендата за Македонците и Сиријците

ПОЕНТА НА ДЕНОТ ЛЕГЕНДАТА зборува за едни Македонци, кои не знаеле што сакаат… До тој степен биле изгубени, што веќе самите себе не можеле да се препознаат. ЛЕГЕНДАТА продолжува со […]

ВЕСТИ ЗА РАНОБУДНИ: Музика наместо бомби за украинските бегалци

Германец им свири на украинските бегалци на полската граница: Доста слушаа бомби! На социјалните мрежи се шири видео од германскиот пијанист Дејвид Мартел како свири на пијано на полско-украинската граница […]

ЗЕЛЕНСКИ тера мајтап со политичарите и бизнисмените кои избегаа од Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ги повика државните службеници, политичарите и бизнисмените кои неодамна ја напуштија земјата да се вратат во Украина во рок од 24 часа за да покажат […]

АМЕРИКАНЦИТЕ објавија кој се’ ќе прими бегалци

Земјите од Западен Балкан, освен Србија и Босна и Херцеговина, потпишаа изјава на Стејт департментот на САД во врска со ситуацијата во Авганистан. Покрај Хрватска, Црна Гора, Македонија, Албанија, Словенија […]

НАЈНОВО: Колку Aвгaниcтaнци дoaѓaaт во Maкeдониja?

Министерот за надворешни работи информира дека од Националниот демократски институт е стигнато барање за привремено сместување на дополнителни 200 цивили, покрај бројката од 186 граѓани од Авганистан за привремено прифаќање […]