АМЕРИКАНЦИТЕ објавија кој се’ ќе прими бегалци

Свет

Земјите од Западен Балкан, освен Србија и Босна и Херцеговина, потпишаа изјава на Стејт департментот на САД во врска со ситуацијата во Авганистан.

Покрај Хрватска, Црна Гора, Македонија, Албанија, Словенија и Косово, овој документ го парафираа членките на ЕУ, како и други земји во светот.

„Со оглед на влошената безбедносна ситуација“, ги повикуваме сите страни да го почитуваат и поддржуваат безбедното и организирано заминување на странските државјани и Авганистанци кои сакаат да ја напуштат земјата. Оние што се на власт во Авганистан се одговорни за заштита на човечки животи и имот, како и за воспоставување ред. Мора да им се дозволи на Авганистанците и странските државјани кои сакаат да заминат. „Патиштата, аеродромите и границите мора да останат отворени и да се одржи мирот“, се вели во соопштението на Стејт департментот.

„Авганистанците заслужуваат да живеат безбедно и достоинствено. Ние во меѓународната заедница сме подготвени да им помогнеме “, се вели во соопштението на ова тело на американската администрација.

Во документот се наведени и земјите што ја потпишаа изјавата на Американците, кои неодамна се повлекоа од Авганистан, по што следеше офанзивата на талибанските сили.

Земјите потписнички се: Албанија, Австралија, Австрија, Бахами, Белгија, Буркина Фасо, Канада, Чиле, Колумбија, Костарика, Брегот на Слоновата Коска, Хрватска, Чешка, Данска, Доминиканска Република, Ел Салвадор, Естонија, висок претставник на Унијата за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ, Микронезија, Фиџи, Финска, Франција, Грузија, Германија, Гана, Грција, Гватемала, Гвајана, Хаити, Хондурас, Исланд, Ирска, Италија, Јапонија, т.н. Косово, Летонија, Либерија, Лихтенштајн, Литванија, Луксембург, Малта, Маршалските Острови, Мавританија, Црна Гора, Науру, Холандија, Нов Зеланд, Македонија, Нигер, Норвешка, Палау, Панама, Парагвај, Полска, Португалија, Кватар, Јужна Кореја, Кипар, Романија, Сиера Леоне, Словачка, Словенија, Шпанија, Суринам, Шведска, Того, Тонга, Уганда, Обединетото Кралство, Украина и Јемен, пренесува Гардијан.