БУГАРИЈА ќе чека, НОВО ВЕТО од уште една земја од ЕУ

Австрискиот канцелар Карл Нехамер порача дека Виена е против пристапувањето на Бугарија и Романија во Шенген зоната. И покрај заканите на Радев и неговата техничка влада во Бугарија, дека ќе […]

АВСТРИЈА од Курца до курца

Австриската опозиција вчера побара оставка од канцеларот Себастијан Курц и поднесе барање за одржување вонредна седница на Парламентот, а неговиот владин партнер – партијата на Зелените, изрази јасни резерви за […]

Пандев: Мора да се оддолжиме !

Капитенот на македонската репрезентацијата Горан Пандевго искоментира дербито на Македонија против Австрија , кое заврши 3:1 во полза на Австрија . Изрази разочараност , но и голема надеж. ,,Не смее […]

Австријa со чекoр за поддршка кон Изрaeл

Австрија е солидарна со Израел. Денес на државните објекти го крена израелското знаме. Во знак на „солидарност поради напaдите“ извршени врз израелска територија од појасот Гaза. Тeрoристичките напади дојдоа од […]