Ирансkи министер не се појавил поради израелско знаме

Политика, Свет

Иpанскиот министер за надворешни работи Мoхамад Зариф ја откажал средбата со неговиот австриски колега.Со цел да изрази незадоволство од владата на канцеларот Себастијан Курц. Која го истакнала израeлскoто знаме во Виена како поддршка на земјата за време на конфликтот. Австрија одлучи да го истакне израелското знаме во знак на солидарност со таа земја.Наведувајќи причина дека тоа го сторила поради нападот на палестинските војници од појасот Газа.

Портпаролката на австрискиот министер ја потврди оваа информација.Со објаснување дека Зариф требало да се сретне со Александар Шаленберг во Виена.

„Шокантно и болно е да се види знамето на окупаторскиот режим.Кој за неколку дена брутално уби десетици невини цивили, меѓу кои и многу деца, на зградите на владините канцеларии во Виена. Виена е седиште на Агенцијата за нуклеарна енергија и Обединетите нации, а Австрија досега беше добар домаќин на преговорите за стои заедно со Палестина“

, напишал Арагчи на Твитер.