Во КОСОВО се пука, има ранети

Балкан

Во Косово се пука, има ранети. Тоа се новинарските извештаи кои пристигаат до овој момент. Полицијата на Косово, придружувана од единиците на РОСУ, упадна денеска во северна Косовска Митровица.

Денес се случи тежок инцидент во Косово, кога членовите на специјалната единица РОСУ брутално нападнаа Срби, отворајќи оган врз невооружени лица. Пукаа со боева муниција, фрлаа солзавец и шок бомби врз луѓето што се собраа. Користени се воени куршуми од калибар 5,56, произведени од „Sellier & Bello“, чешко производство, кои ги користат голем број армии и полиции.

Цивилите се бранат со голи раце и камења. Ние немаме ништо, немаме со што да се браниме. Тие пукаа во нас, фрлија солзавец, морате да не одбраните. Немаме начин да се браниме – рече локална жителка, додека српскиот претседателот глумеше потресеност и ги слушаше сведочењата на Србите.

Ќе се браниме со се и сешто што ни е на располагање, рече претседателот на Српската листа, Горан Ракиќ. Еден од Србите од Косовска Митровица изјави дека косовските специјалци пукале врз луѓето што се повлекувале невооружени. Одлучни сме и сакаме да живееме овде. Бараме да не заштитите, во спротивно ќе треба сами да се браниме, рече една Србинка од Лепосавиќ.

Србинот Среќко Софронијевиќ, кој беше застрелан во утринскиот упад од специјалните единици на косовската полиција, е успешно упериран во болницата во Косовска Митровица. Софронијевиќ има тешка прострелна рана, но според првите информации, неговиот живот не е во опасност.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Рашка се сретна со Србите од Косово и Метохија. Вучиќ се сретна со Горан Ракиќ и други претставници на Српската листа. Вучиќ рече дека ќе ги слуша луѓето од Косово, дури и да седи со нив цела ноќ. Што значи дека Вучиќ прави пропаганда и со оваа трагедија, без грам срам.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, потврди дека сето ова е само потенцијален вовед во уште поголеми напади врз српскиот народ. Ако започне насилството, вие ги ќе заштитувате своите луѓе, а ние ќе бидеме со вас, рече тој.

https://www.instagram.com/p/CU-IYI8MnxP/?utm_source=ig_web_copy_link

Ако продолжат да пукаат во нашиот народ, тогаш навистина нема да имаме избор. Оваа Србија не е како онаа од 1999, 2004 или 2011 година. Доколку Албанците повторно пробаат насилство, мојот одговор ќе ви биде кристално јасен. Не само што ќе го заштитиме нашиот народ, туку сега ви велам дека за прв пат, ќе ја добиеме таа борба и знам дека по оваа моја изјава, целиот свет ќе ја бара мојата глава, заклучи Вучиќ. Повторно важен е тој, а не народот кој страда!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска ја посети касарната во Рашка, каде ги посети единиците на српската армија и жандармеријата, по што разговараше со претставниците на Србите од Косово и Метохија. Вучиќ им порача на припадниците на вооружените сили да бидат подготвени.

Ние немаме ништо, немаме со што да се браниме. Тие пукаа во нас, фрлија солзавец, морате да не одбраните. Немаме начин да се браниме – рече локална жителка, додека српскиот претседателот беше видно потресен и ги слушаше сведочењата на Србите.