КОСОВО: Кризата заврши, НАТО победи

Балкан

Локалното население денеска ги отстрани барикадите на граничните премини Јариње и Брњак во северно Косово, по што се повлекоа специјалните единици на косовската полиција со што е испочитуван делот од договорот меѓу Белград и Приштина кој беше постигнат во Брисел пред неколку дена.

КФОР соопшти дека почнале со спроведувањето на договорот меѓу Косово и Србија и дека нивните припадници и претходните денови патролирале низ главните патишта кои водат кон граничните премини, а кои беа блокирани.

„Во наредните две недели КФОР ќе биде присутен на тоа подрачје во согласност со споменатиот договор и во согласност со својот мандат, кој произлегува од Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН од 1999 година, со цел да обезбедиме сигурна и безбедна околина и слобода на движење на сите заедници кои живеат на Косово“, сооопшти КФОР.

Премините беа блокирани од локалните Срби откако косовските власти на 20 септември им наредија на сите возачи што влегуваат од Србија на Косово да користат привремени, печатени регистарски таблички во употреба од 60 дена.

Косовската влада рече дека овој потег е во знак на одмазда за мерките во Србија против возачите од Косово што беа во сила од 2008 година, кога земјата прогласи независност од Белград. Србија не ја призна независноста на Косово и затоа наметнува правила и прописи како што се регистрирање автомобили и камиони.

Европската унија посредуваше во разговорите меѓу српските и косовските владини претставници во Брисел оваа недела за да го прекинат ќорсокакот. Претставниците на ЕУ и САД, исто така, повикаа на дијалог меѓу Приштина и Белград за да продолжат со нормализирање на нивните односи, кои и понатаму се затегнати и покрај значителната прекугранична трговија.