OПACНО: Cpпcки cпециjaлци кон Кocoво

Балкан

Оклопни возила на cpпските специјални единици се упатија кон Јариње и Лепосавиќ. Луѓето кои се на барикадите го чекаат нивното доаѓање, го пренесуваат српските медиуми.

Тензиите растат од минута во минута. Цела ноќ српски воени и полициски единици единици се концентрираат на границата со Косово. Ова е тотален крах за големото српско – албанско помирување.

На социјалната мрежа Инстаграм и Твитер беше објавено видео од оклопни возила на специјални единици, кои наводно биле забележани во Рашка.

Граѓаните споделуваат масовно слики од српските единици на социјални мрежи:

https://www.instagram.com/p/CUDsxuOPVaR/?utm_source=ig_web_copy_link

Да потсетиме дека откако специјалната полициска единица Росу пристигна на премините Јариње и Брњак во раните утрински часови со околу 20 возила, од кои 10 беа блиндирани, силите на специјалните полициски единици РОСУ беа распоредени на други места низ северно Косово.

https://www.instagram.com/p/CUDlmNgIMtc/?utm_source=ig_web_copy_link

Српскиот претседател, Александар Вучиќ повика на сочувување на мирот.

Граѓаните на Северно Косово од српска националност во текот на денот поставуваа шатори, што ја покажува нивната решеност да преноќат во Јариње. Тие ќе останат на главниот пат Јариње-Лепосавиќ во текот на ноќта. Запалија оган и се греат од него.