ХАОС во Грција, се зголемува бројот на жртви

Балкан

На катастрофите во Грција не им се гледа крајот. Две лица загинаа, а пожарникарите и другите служби за итна помош се борат со ширењето на огромни пожари во најпогодените области – северно од Атина и на островот Еубеја.

Во Грција веќе четврти ден беснеат пожари кои постојано се палат од силниот ветер. Полицијата вчера одела од врата до врата во предградијата северно од Атина, повикувајќи ги луѓето да се евакуираат. Огромен облак од црн чад се надвисна над главниот град.

А бројот на загинати во Грција расте. АП објави дека вчера во Атина загинало едно лице, а медиумите денеска известуваат за нова смрт. Еј -Би -Си јавува дека електричен столб паднал врз еден пожарникар и го усмртил. Друга жртва е Константинос Михалос, претседател на Стопанската комора во Атина, кој беше пронајден мртов во фабрика зафатена од пожар.

Ова е исклучително опасен пожар, сосема е непредвидлив, рече шефот на грчката противпожарна бригада, Димитрис Статопулос.

Ситуацијата е уште полоша на островот Еубеја. Таму, стотици луѓе беа евакуирани со чамци поради шумски пожар што се приближуваше до крајбрежните области.

Meteo.gr носи застрашувачко видео од евакуација на луѓе со траект од Евбоја, на кое се гледа како луѓето го гледаат огнениот елемент што ги опкружува од траектот.

Вчера, посилните ветрови запалија веќе огромен шумски пожар северно од грчката престолнина. Пожарот, исто така, се закани со инсталација клучна за снабдувањето со електрична енергија во Атина, а пристапот до дел од автопатот беше прекинат.

Елени Миривили, шеф на противпожарната служба во Атина, ги опиша апокалиптични сцени откако куќи и села изгореа како резултат на пожар во североисточниот дел на грчката престолнина во услови на продолжен топлотен бран.

Најинтензивните денови за пожари оваа недела беа вторник и среда, бидејќи температурите достигнаа 45 степени Целзиусови.

Вчера имаше неверојатна борба со огнот цел ден. Небото беше сиво и црвено и пепел паѓаше врз нас. Беше апокалиптично. Чадот влезе во мојата куќа и морав да спијам со маска, бидејќи не можев да дишам, рече Миривили.

Таа додава дека е тешко да се биде на отворено.

Останувате без здив и многу лесно се чувствувате вртоглавица, вели таа, додавајќи дека Акропол исто така бил затворен за посетители.

Тоа е прашање на здравје. Не сакаме луѓето да бидат изложени на сонце во област без сенка. Екстремната топлина е суптилен, бавен и невидлив вид опасност, рече таа.

Гори и во Олимпија, родното место на Олимписките игри. Министерот Михалис Хрисохоидис рече дека пожарникарите воделе цела ноќ битка за заштита на археолошкиот локалитет.

Премиерот Кирјакос Мицотакис синоќа повторно се обрати до нацијата преку телевизија – тој предупреди дека службите за итни случаи се соочуваат со тешка ноќ, бидејќи пожарите северно од Атина букнаа повторно, а западните ветрови се засилуваат.

За жал, најлошото допрва доаѓа, рече Мицотакис.