КАЛИН македонската гордост, втор на турнирот во ТУНИС

Спорт

Најталентираниот македонски тенисер, Калин Ивановски, немаше сили за да дојде до триумф на турнирот М15 Монастир во Тунис, заврши на второ место.

И покрај тоа што имаше брилијантен настап, сепак во финалето, 18-годишниот Калин загуби од 30-годишниот домашен тенисер, Моез Ешаргуи со 2:1 во сетови.

Калин (543 место на АТО листата) го доби првиот сет со 6:3, по што неговиот противник славеше во вториот со идентичен резултат.

Голема борба се водеше во третиот, решавачки сет, во кој Тунижанецот (358 на АТП) славеше дури по тај брејк 7:6 (7:5)