МАКЕДОНЕЦОТ го потепа БУГАРИНОТ 3-0, европски шампион

Спорт

Македонија има причина за радост, пред се поради беспрекорните успеси на нашите спортисти. Македонија има синови со кои може да се гордее!

Иако од власта нема честитки, бидејќи спортистот не доаѓа од редови на владеачките партии, а особено што истиот е етнички Македонец, а не Албанец од ДУИ кои управуваат со СДСМ и сите во владата, сепак Македонија има европски шампион.

Нашиот Бобан Илиоски е европски шампион во кик бокс. Илиоски во бората за златниот медал го совлада Христо Калајџиев од Бугарија со 3-0 на Европското кик бокс првенство за сениори во Анталија, Турција.

На европското првенство и Викторија Варадинова се закити зо бронзен медал.

Резултати Европско првенство:

Лоу кик / категорија -86 кг

Бобан Илиоски – Мартин Лоренц (Чешка) 3-0

Бобан Илиоски – Борна Манојловиќ (Хрватска) 3-0

Финале

Бобан Илиоски – Христо Калајџиев (Бугарија) 3-0