ПИЈАН ШЕФ НА КАБИНЕТ НА ВИЦЕПРЕМИЕР ТЕШКО ПОВРЕДИЛ ДЕТЕ!

Хроника

Хрватскара полиција синоќа извести дека го уапсила возачот кој завчера побегнал од местото на несреќата во која тешко повреди дете, а вицепремиерката Ања Шимпраг (СДСС) за Хина потврдила дека уапсениот возач е шеф на нејзината канцеларија. .

Уапсениот 45-годишник завчера во Штикада кај Грачац возејќи под дејство на алкохол излетал со автомобилот од коловозот и налетал на десетгодишно момче кое се движело во спротивна насока по десниот раб надвор. коловозот.

Детето е тешко повредено

Вицепремиерката Ања Шимпрага потврди за Хина дека се работи за водечки државен службеник, односно шеф на нејзиниот кабинет. Детето се здобило со тешки телесни повреди, а возачот сакал да го напушти местото на настанот без да му пружи помош на повреденото момче иако можел да го стори тоа“, соопшти полицијата.

Повреденото момче завчера од Госпиќ беше префрлено во КБЦ Загреб каде вчера му беше извршена операција и неговата состојба е стабилна. „Во сообраќајната незгода се здоби со политраума, повредени се неколку органски системи, но детето сега е стабилно и неговиот живот не е во опасност“, изјави Хина, директор на КБЦ Загреб, Анте Ќорушиќ.

Се обидел да побегне, но бил фатен од четворица млади момчиња од Сињ

Тпортал објави дека 45-годишникот бил фатен и сопрен од четворица млади момчиња од Сињ додека бегал од местото на несреќата. Потоа повикале полиција и го чекале нивното пристигнување цели 40 минути. Од полицијата потврдија дека сведоците на настанот го привеле возачот до доаѓањето на полициските службеници.

„Возевме дваесетина метри зад Сузукито и забележавме дека талка по патот. Се обидовме да го предупредиме, но не реагираше. Во еден момент целосно изгуби контрола и премина на спротивната страна од патот. Токму таму каде што шетаа три деца, две од нив успеаја да го избегнат, а тој го удри третото“, вели еден од младите.

Имал еден промил алкохол во крвта. Шимпрага: Ќе биде сменет

Полициската управа Лика-Сењ извести дека 45-годишниот маж го управувал возилото под дејство на алкохол од еден промил. Тој е уапсен и против него се води кривична истрага.

Вицепремиерката вели дека надлежните органи ја продолжуваат постапката и ги утврдуваат сите околности и ќе покрене иницијатива за негово разрешување од функцијата шеф на канцеларијата.

„Веднаш штом ја дознавме оваа информација контактиравме со семејството на момчето да изразиме жалење бидејќи нема оправдување за овој неприфатлив чин. Најважно во овој момент е што состојбата на момчето е стабилна и му посакуваме брзо закрепнување. Им благодарам на здравствените работници во КБЦ Загреб кои водат грижа за состојбата на момчето“, вели Шимпрага.