ВЕСТИ ЗА РАНОБУДНИ: Заборавете на овие народни лекови

ВЕСТИ ЗА РАНОБУДНИ

Народните лекови се познати уште од античко време и многумина сведочат за нивниот позитивен ефект. Сепак, некои од нив воопшто не работат и се целосно бескорисни. И не само што не помагаат, туку можат и да му наштетат на организмот кој е ослабен од болеста.

Рускиот лекар Александар Мјасников ве советува да заборавите за овие домашни методи што е можно поскоро.

“Протекување” нос

Носот кој не престанува да тече е крајно непријатна појава, а некои овој проблеми се обидуваат да го решат така што ќе им капнат сок од лук во ноздрите. Овој третман во никој случај не се препорачува, вели д-р Мјасников.

Иритираната и изгорена слузница ќе почне да се „брани“ со тоа што ќе почне да исфрла прекумерна течност, односно да го прави токму она што ние се обидуваме да го излечиме.

Инхалација над варени компири

За да ги „исчистите“ дишните патишта и да го исчистите носот, сигурно сте пробале да правите инхалација над пареа од варени компири. Овој третман може да донесе олеснување, но само во ублажување на симптомите, а не во борбата против вирусот.

Заклучокот е дека тоа нема да влијае на закрепнувањето.

Клизма за црви

Можеби не сте слушнале, но според некои народни рецепти решението за црви во цревата е клизмата со лук. Докторот објаснува дека овој третман може да помогне само кај црвите кои се практично на „излезот“ од дебелото црево, но не и кај оние кои се населиле малку подлабоко.

Покрај тоа, речиси е сигурно дека клизмата со лук ќе предизвика цревни нарушувања.

Зелка за гастритис

Одамна е докажано дека гастритисот го предизвикува бактеријата „Helicobacter pylori“ и која може да се отстрани од желудникот само со помош на антибиотици.

Затоа, пиењето сок од зелка е апсолутно неефикасно во овој проблем, без разлика дали се зема на празен стомак или после оброк. Не е важно кога ќе го пиете, нема да помогне. Единственото нешто што ќе се случи е да ви отече стомакот и да се зголемат гасовите.