ОБЈАВЕНО до кога ќе трае војната

Европа

Воениот аналитичар и политиколог Роберт Бариќ изјави дека уште од 11-тиот ден од војната во Украина може да се види дека руската операција е заглавена. Првично се чинеше дека ќе има поголем број помали упади и притисоци, со зголемени тензии, но не на таков начин што ќе предизвикаат поголема реакција од Западот.

Оваа реакција на Западот беше сосема неочекувана, а преговарачката позиција на Русија сега е полоша. Сите се обединети во политиката против Русија и Кина“, рече Бариќ како гостин во „Недела во два“ ​​на ХРТ.

Според неговата проценка, руските сили ќе можат да изведуваат воени операции уште 15 дена, а потоа се ќе запре најмалку еден месец поради калта и топењето на снегот.

„Промената на стратегијата на Путин кон Русија е општа. Рускиот претседател Владимир Путин сака неутрална Украина како дел од бариерата кон Западот и НАТО, но украинскиот претседател Воладимир Зеленски не го сакаше тоа бидејќи тоа е политички отров“, објасни тој.

Тој вели дека за Путин било битно да го придобие Зеленски, но тој одбил, и во септември Путин решил да изврши серија мали удари, а потоа се се променило во рок од 24 часа, што го изненадило и руското воено раководство, пренесува ХРТ.

„Легендата вели дека Путин сам одлучува, но тоа не е така“.

Во Русија постои специфична традиција на цивилно-воени односи од крајот на 18, почетокот на 19 век, каде армијата ги признава оние кои се во Кремљ како вистински владетели, а потсети и на некои историски настани кои поддржуваат ова тврдење.

„Легендата вели дека Путин сам одлучува, но тоа не е така. Русија има патримонален стил на владеење – силниот лидер е силен, но само ако може да балансира различни групи на интереси, а Путин имал успех тука“, рече Бариќ.

Сепак, во неговиот близок круг, посочува тој, имало погрешна стратешка проценка дека Зеленски е слаб, непопуларен и дека е вистинско време да се нападне Украина, прво со напад на Киев, да се зароби политичкиот врв, со копнени операции кон Харков, и дека врзувањето на украинските сили во Донбас ќе биде само полициска операција. Но, тоа не се случи.

„Украинците докажаа дека се мајстори во она што се нарекува маневарска војна. Тие го знаат овој крајно неповолен терен за маневрирање – ридски области, шуми, реки, езера и вие сте канализирани на патиштата и лесно не можете да се ослободите од нив, тоа и Вермахтот го откри во 1941 година“, рече тој.

Тој смета дека руската армија може да стигне до Киев, но прашање е колку брзо ќе оди и дали можат да ја одржат таа средина и да обезбедат доволно сили за такво нешто. Според проценките на Пентагон, тие ангажирале 93 отсто од силите за оваа операција, а резултатите се незадоволителни и во Харков.

„Се користат тактики од Сирија, опколување на градови и безобзирно бомбардирање“, рече тој, нагласувајќи дека Мариупол и Херсон се клучни точки во однос на комуникациите и снабдувањето.

„Русите никако да напреднат кон Одеса. Ќе се обидат да ја опкружат и бомбардираат за да ја скршат волјата за отпор“, вели Бариќ. Тој стравува дека Мариупол ќе падне затоа што е бомбардиран, а Русите имаат временска празнина до крајот на март кога мразот ќе се стопи.

„Првичните планови кои паднаа во вода“

Тој објасни дека кога Путин зборува за денацификација, тоа всушност е дел од руската пропаганда што Русите многу ја користат на Исток, користејќи го името на украинскиот националист Степан Бандера. На прашањето зошто Русите не отишле на оневозможување на телекомуникациите кога ја напаѓале Украина, тој одговорил дека тоа е последица на првичните планови кои паднале во вода.

Ако воените дејствија продолжат со ова темпо, Русите не можат да ја контролираат областа источно од реката Днепар до посилна „раскрсница“ и прашање е дали ќе ги окупираат Киев и Харков пешачејќи, без прецизен план“, рече тој.

Моралот на руските војници

Руската армија се обидува да стане попрофесионална – има околу 900.000 членови, годишно се регрутираат околу 260.000 луѓе кои доаѓаат да служат, 410.000 се војници со договор, останатите се професионалци, што чини многу. Друг проблем е малтретирањето на младите искушеници, кое постои уште од царска Русија, а се обидува да биде отстрането. Во 2015 година ваквите податоци престанаа да се објавуваат.

Бариќ зборуваше и за оружјето што Русија го користи во оваа војна.

„Русија немаше средства да купи голем број тенкови, термобарското оружје не е ништо ново, но е гадно. Проблемот е затоа што внатре има или експлозиви или течно гориво под притисок, а кога се активира се создава вакуум и се шири пожарна експлозија и притисок.“

„Треба да се забрани, но Русија, Украина и САД сè уште го користат денес“, рече тој.

Прашањето, вели тој, е дали Русите можат да вршат сложени воздушни операции со 20, 30 или 50 ловци, кои се чини дека имаат помалку од 100 часа лет. Не постои практика на сложени операции и руското воено воздухопловство не е подготвено за тоа.

Тој ја оцени украинската одбрана – создаваат помали групи, прават ненадејни напади, се прегрупираат, беспилотните летала очигледно добро функционираат, во поголемите операции околу Киев, Харков, па дури и Херсон, се покажуваат многу добри.

„Сега помошта се шири, хаубици доаѓаат од Естонија, а приказната за испораката на борбени авиони доби ново значење“, рече тој.

Тој смета дека заканата од нуклеарен конфликт е блеф.

„Претседателот одлучува и во Америка и во Русија, особено ако спротивната страна тргнала. Сега може да се види дека началникот на Генералштабот на вооружените сили на САД буквално подготвил чекори за да го спречи Доналд Трамп да направи нешто, а само рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу може да го спречи Путин.

Не може да се процени што ќе му биде понудено на Путин како излез, но извесно е дека ќе има нов бран санкции, се размислува за суспендирање на членството на Русија во Светската трговска организација и мора да се остави некаков излез.

“И покрај сите лоши перформанси, Русија има доволно сила да ја преземе Украина. Западот мора да обезбеди економска и воена помош за Украина. Путин ќе инсистира на неговите барања, но тешко е да ги добие. Тој е најпогоден од тоа што Кина не ја зазема страната на Русија“, рече тој.

Извор: Нова.рс