Еве кој поднесе оставка и ЈА НАПУШТИ Русија

Европа

Рускиот економист Анатолиј Чубаис поднесе оставка од функцијата специјален претседателски помошник за одржлив развој и ја напушти Русија. Потегот на рускиот економист и долгогодишен функционер беше потврден од портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков во средата.

Според извештајот на Блумберг, кој цитира два извори запознаени со ситуацијата, одлуката е донесена поради неговото противење на рускиот напад врз Украина.

Форбс Русија соопшти дека го контактирала Чубаис по телефон, но тој се откажал од повикот кога го прашале за тоа каде се наоѓа. Деловниот весник „Комерсант“ тврди дека поранешниот функционер бил забележан во вторникот во Истанбул.

66-годишникот е контроверзна личност во Русија поради неговата улога во спроведувањето радикални економски реформи за време на претседателствувањето на Борис Елцин.

Тие ја забрзаа транзицијата на Русија кон пазарна економија по цена на потопување милиони во сиромаштија, додека неколку беа издигнати до статусот на олигарси – богати поединци кои поседуваат голема политичка моќ.

Чубаис остана дел од руската влада во различни функции практично без прекин од 1991 година. Тој има репутација на заведен либерал и силен поборник за интеграција на Русија со Западот.