(Видео) ВАМПИРОТ од Кремељ во очај, Русија има огромни загуби, кој е следен чекор?

Европа

Украинските вооружени сили соопштија дека ѝ нанеле големи загуби на Русија. Министерството за одбрана на Русија соопшти дека 2.800 руски војници се „изгубени“. Не е јасно дали војниците се убиени, ранети или заробени, пренесува германската агенција ДПА.

Украинската армија информира дека има огромен број заробени руски војници, со кои се постапува хумано по Женевските правила на војната, но и дека до сега имаат неутрализирано преку 4800 руски живи сили – војници. Русија претрпува огромни загуби во жива сила на сите фронтови линии, информираат од новинските агенции.

Руското министерство за одбрана, исто така, процени дека се уништени до 80 тенкови, повеќе од 500 други воени возила, 10 авиони и седум хеликоптери. Но бројките се далеки повисоки. Само во една колона со воена техника и тенкови на југот на Украина се уништени преку 50 тенкови и 100 транспортери, со што е спречена окупација на Одеса.

ДПА потенцира дека бројот на загинати, исчезнати или заробени војници и цивили е невозможно да се потврди, со оглед дека завојуваните страни даваат спротивставени информации. Русија тврди дека не заробува цивили, но сведоштвата од терен го покажуваат токму спротивното.

На Украинците им се обратија војници на вооружените сили на Украина кои се на линијата на фронтот во областа на операцијата на Здружените сили. Тие информираат дека се држат на сите линии на фронтот и дека русите после два дена напади не може да ги пробијат. Руските сили се поразени и ќе бидат целосно избркани од нашата Украина, е изјавата на еден од украинските херои од источниот фронт.

Борците уверуваа дека ситуацијата на фронтот е под контрола, а рускиот непријател претрпува големи загуби. Одлучени се да се борат до последен за својата Украина и нема да отстапат педа украинска земја.

На следниот линк имате дирекна снимка од жестоките одбранбени акции на украинската армија:

https://fb.watch/bpytAadDad/

Херојската Војска на Украина насекаде ја пее песната „Оче наш Бандера, мајко Украина!“, популарна меѓу Украинците.

Ситуацијата на фронтот ја контролираат вооружените сили на Украина. Победите се пред нас. Непријателот трпи големи загуби. Што? Нашиот татко Бандера е мајка на Украина. Ќе војуваме за Украина. Слава на Украина! Слава на хероите! Слава на нацијата! Смрт за непријателите! “, – пееја и пееја украинските бранители.

Утрово украинските војници го пробија јужниот фронт на самопрогласената ДПР и напредуваа кон руската граница. Според информациите, тие го направиле тоа за да го заобиколат местото на пробивот, кое според нив беше успешно, на југ од Новоазовск на ДПР, кој требаше да го нападнат и ослободат, а потоа таму да го развеат украинското знаме. Да воспостават контрола врз окупираната територија и да објават дека Украина вратила дел од руско-украинскиот граничен регион.

При тие акции заробени се огромен број руски окупаторски војници.

Се појавија и снимки од убиени руски специјалци, од елитната единица Спеснац, а нивното специјално оружје е во рацете на Украинците, кои се пофалија на социјални мрежи.

Срушени се огроен број на руски воени авиони и хеликоптери, а вниманието на светската јавност го покрена падот на најмодерните Су-35 и Ка-52 алигатор. Тоа ја покажа слабоста на најмодерното руско оружје, но со тоа и слабоста на Русија. Тое имаат каначки за тропање, а не авиони и хеликоптери.

Ова е видео од акционата камера поставена на кацигата на еден од херојски загинатите украински војници:

Дали терористот Путин, соочен со овие огромни загуби, ќе посегне по најлошото, а тоа е мини нуклеарно оружје, со осиромашен ураниум? Тој веќе во украина внесе 35 000 терористи, муџахедини чеченци, со цел да извршат злосторства и масакри врз невиното цивилно христијанско население, за да ја скршат вољата на украинските војници.

Тоа нема да му успее. Што следно да очекуваме од тој психопат, вампирот од Кремељ?