ОДЛИЧНИ НАЈНОВИ информации од Украина, Русите очајно се прегрупираат

Европа

Министерот за одбрана на Украина Олексеј Резников изјави дека Кремљ подготвува нов бран напади, вклучително и воздушен напад. Русите не очекуваа ваков херојски отпор од синовите на Украина, запрени се на сите страни, очајно се прегрупираат.

Ова се наведува во обраќањето на Резников:

„Русите се подготвуваат за нов напад, но нашата армија е подготвена да му излезе во пресрет. Ние активно користиме модерно оружје, кое го добивме од нашите партнери. Ќе има уште повеќе.

Светот почнува да воведува санкции. Во Русија започнаа антивоени демонстрации. Утре Русите ќе ја дознаат цената на лудилото на Путин. Нема да се повлечеме на нашата земја“, рече тој.

Резников рече дека Украина ги одбива руските окупатори повеќе од 16 часа.

„Вооружените сили, чуварите, граничарите, спасувачите и борците на другите безбедносни сили херојски се бранат.

Целиот народ постепено се приклучува кон отпорот. Илјадници граѓани веќе им се приклучија на Територијалните одбранбени сили“, рече министерот за одбрана.

Според него, продолжуваат тешките борби во областа Луганск, регионот Суми, северно од главниот град. Ситуацијата на југот на земјата не е лесна.

„Сепак, непријателот не очекуваше таков отпор. Тој беше запрен во близина на Харков. Беше замолчен и отфрлен во многу области на истокот. Руските окупатори веќе се предаваат“, рече Резников.

Украинските мажи на возраст меѓу 18 и 60 години нема да смеат да ја напуштат земјата. За ова на својата Фејсбук страница напиша Даниел Мешников, шеф на Царината во Лавов.

„Ве молиме, не создавајте паника и не се обидувајте произволно да ја преминете границата! Победата е пред нас! Слава на Украина! – напиша тој.